Dodaj ogłoszenie o pracy


Na czas, na miejsce i… w jednym kawałku

To trzy podstawowe wymagania klienta wobec usługi kurierskiej. Dwa pierwsze elementy zależą przede wszystkim od firmy przewozowej, jednak odpowiednie zabezpieczenie przesyłki należy do nadawcy paczki. Co można zatem przewozić i w jaki sposób pakować przedmioty, by dotarły one do odbiorcy w nienaruszonym stanie?

Ile razy wizja przesłania nietypowej gabarytowo lub bardzo delikatnej rzeczy przyprawiała nas o zawrót głowy? Delikatne kieliszki, ozdobny wazon, drobne akcesoria lub wręcz przeciwnie: olbrzymi obraz, ciężki mebel lub sprzęt komputerowy to przedmioty, które wymagają specjalnego traktowania podczas transportu. Dzisiaj, w dobie szybko rozwijającej się sprzedaży internetowej, w sieci można kupić praktycznie wszystko. Pytanie, czy tak samo łatwo jest to później przetransportować?
Kłopoty zaczynają się, gdy problematyczny przedmiot musimy zapakować. Jak to zrobić?. Pakując naszą przesyłkę należy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią nam spokój, a przesyłce bezpieczną podróż w jednym kawałku. Produkty szklane i kruche poza podwójnym pudełkiem, powinny zawierać dodatkowy materiał amortyzujący oraz etykietę z napisem „ostrożnie szkło”. Do zapakowania produktów lekkich, takich jak płyty, książki czy gry komputerowe, wystarczy odpowiedniej grubości karton oraz ewentualnie folia bąbelkowa do uzupełnienia wolnych przestrzeni opakowania. Plakaty, arkusze czy banery zmieszczą się do tuby, która nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo zabezpiecza je przed potencjalnym uszkodzeniem. Odzież i obuwie nie powinny przemieszczać się wewnątrz kartonu, w który są zapakowane. Wystarczy odpowiednia amortyzacja zawartości oraz wystarczająco mocne pudełko. Telefony, akcesoria komórkowe czy sprzęt komputerowy muszą być transportowane w opakowaniu producenta z oryginalnymi profilami lub być owinięte folią bąbelkową. Całość dodatkowo należy umieścić w mocnym kartonie, wewnątrz którego powinny znajdować się elementy zabezpieczające wykonane z pianki lub papieru. Ostatnim krokiem powinno być zaklejenie całej paczki taśmą klejącą, zgodnie z metodą podwójnej litery „T”.

W przypadku dużych przesyłek warto skorzystać z palety, na której można umieścić przedmiot o maksymalnej wadze 800kg i łącznych wymiarach 120x80x180cm. Przygotowując przesyłkę paletową należy odpowiednio ją zabezpieczyć, pamiętając o kilku podstawowych zasadach:
Przesyłka musi być trwale przymocowana do palety.
Do zapakowania przesyłki należy użyć strech folii i okręcić ją kilkakrotnie wokół palety, zaczynając od dolnego narożnika i kierując się ku górze.
Każda przesyłka powinna być zafoliowana minimum dwa razy folią strech ze wszystkich stron, w tym także na górze.
Elementy umieszczone w przesyłce nie powinny wystawać poza obręb palety. Jeśli jednak jakaś ich część wystaje poza jej obrys, wówczas cała paczka musi być opakowana w taki sposób, aby sama nie spowodowała uszkodzeń innych przesyłek.
Wszystkie elementy znajdujące się na palecie powinny być ułożone według zasady: lżejsze elementy układamy na cięższych.
Maksymalna wysokość palety, która ma być wysłana wynosi 180cm.

(opr. Siódemka SA)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.