Dodaj ogłoszenie o pracy


Nauka i praktyka - porozumienie portu Gdańsk z Uniwersytetem Gdańskim

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w dniu 20 lutego 2013 roku podpisał porozumienie z Dziekanem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach którego studenci Instytutu Transportu i Handlu Morskiego będą mogli uczestniczyć w zajęciach, prowadzonych przez kadrę kierowniczą ZMPG.

Program wykładów obejmie zarówno obraz monograficzny z analizą przemian portowych realiów, jaki zarys perspektyw rozwoju gdańskiego portu, a także specyfikę prawną funkcjonowania portowej administracji, praktyczne aspekty przetargów realizowanych w projektach unijnych, specyfikę funkcjonowania portów morskichw Europie Bałtyckiej, problematykę poszanowania zasad ekologii, bezpieczeństwa i ochrony portu oraz praktyczne warunki funkcjonowania administracji portowej i jej współpracy z urzędami państwowymi. Tak szeroka formuła programu teoretycznego, wzbogacona będzie ponadto udziałem studentów w sympozjach, targach i konferencjach branżowych - wskazanych przez kierownictwo portu.
Intencją porozumienia jest bowiem stworzenie dobrych podstaw sensownych praktyk zawodowych, które pozwolą zweryfikować studencką wiedzę, nabytą w salach wykładowych. Studenci zdobędą szansę znalezienia zajmującej pracy, a port będzie mógł wybrać z grona absolwentów UG kandydatów na menadżerów lepiej przygotowanych do szczególnie wymagającego zawodu. Wyrażono przekonanie, że taki sprawdzony alians nauki i praktyki - również w codziennych kontaktach - obu stronom porozumienia pozwoli czerpać wymierne pożytki.
(źr. ZMPG Gdańsk)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.