Dodaj ogłoszenie o pracy


Szansa na ograniczenie bezrobocia?

Osoby pozostające bez zatrudnienia, które będą się uchylać od uczestnictwa w programie przywracającym je na rynek pracy, zostaną wykreślone z rejestru bezrobotnych na 270 dni. – Proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozwiązanie pozwoli pracownikom urzędów pracy skupić się na udzielaniu pomocy tym, którzy faktycznie są zainteresowani znalezieniem zatrudnienia. Zdaniem ekspertów  Pracodawców RP - to dobry pomysł.
Program Aktywizacja i Integracja (PAI), zawarty w propozycji zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przewiduje co najmniej dwa miesiące wieloaspektowego wsparcia dla osób pozostających bez zatrudnienia. Obejmowałoby ono dwa bloki równorzędnych działań – aktywizację zawodową i integrację społeczną – angażujących osobę bezrobotną przez 20 godzin w tygodniu, z czego 10 godzin to prace społecznie użyteczne, wykonywane na rzecz gminy. – Realizacja tego programu pozwoli na wykreślenie z rejestrów tych osób, które tworzą sztuczne bezrobocie i de facto zakłócają właściwe funkcjonowanie urzędów pracy – mówi ekspert Pracodawców RP Monika Zaręba.
Szacuje się, że – zależnie od powiatu – od 30 proc. do 70 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędzie jedynie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego i możliwości korzystania ze świadczeń opieki społecznej. – Na ogół są to osoby długotrwale bezrobotne lub wykonujące pracę „na czarno”, niezainteresowane aktywnymi instrumentami pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia, takimi jak staże, szkolenia czy zatrudnienie subsydiowane – podkreśla ekspert.
– Udzielenie właściwego wsparcia osobie poszukującej pracy wymaga zaangażowania odpowiedniej ilości czasu i energii pracownika urzędu. W obecnych warunkach jest to niezwykle trudne do osiągnięcia. Wdrożenie zaproponowanego rozwiązania może przyczynić się do ograniczenia problemu wyłudzania świadczeń oraz wpłynąć na poprawę jakości pomocy udzielanej bezrobotnym przez urzędy pracy – podsumowuje ekspert.

 

 

(źr. Pracodawcy RP)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.