Dodaj ogłoszenie o pracy


GLS z certyfikatami ISO w zakresie zarządzania jakością oraz zarządzania środowiskowego

Osiem kolejnych spółek GLS otrzymało certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001. Dwóm innym krajom Grupy po raz pierwszy przyznano również normę ISO 9001 w zakresie zarządzania jakością. W rezultacie większość oddziałów GLS posiada obecnie certyfikat ISO 14001.
Na początku tego roku do pięciu spółek, które zdobyły normę w roku 2011 dołączyło osiem kolejnych. DEKRA, firma certyfikująca operująca na całym świecie, potwierdziła, że wszystkie te oddziały pracują w oparciu o skuteczny i wydajny systemu zarządzania środowiskowego.

Wszystkie działania środowiskowe Grupy prowadzone są w ramach programu Think-Green. GLS buduje nowe filie zgodnie z zasadami eko-projektowania, optymalizuje plany transportowe i zachęca pracowników by w miejscu pracy zachowywali się w sposób przyjazny dla środowiska. Regularnie kontrolowane są także postępy w realizacji grupowej polityki ochrony środowiska. Osoby odpowiedzialne za promowanie idei Think-Green w oddziałach aktywnie starają się popularyzować wśród pracowników postępowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz wdrażanie sprawdzonych rozwiązań.

GLS systematycznie monitoruje i poprawia również jakość swoich usług. Obok zarządzania środowiskowego jest to element zintegrowanego systemu zarządzania powszechnie stosowanego w całej Grupie, którego skuteczność jest regularnie potwierdzana przez firmę DEKRA. Obecnie prawie wszystkie oddziały GLS posiadają system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001. Po raz pierwszy DEKRA przyznała ten certyfikat również GLS Spain i GLS B.V. (Holding). Oddziały te dołączyły tym samym do 15 innych spółek, które zyskały go w latach poprzednich. W tym roku GLS planuje przeprowadzić certyfikację ISO 9001 w dwóch kolejnych krajach. Certyfikacja w zakresie zarządzania środowiskowego planowana jest z kolei w pięciu oddziałach. Sukces będzie oznaczał zakończenie procesu integrowania krajowych spółek ze standardowym systemem zarządzania GLS.

(źr. Grupa GLS)

 

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.