Dodaj ogłoszenie o pracy


Dobre prognozy dla ruchu lotniczego nad Polską

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował prognozę ruchu lotniczego do 2030 roku. Z nowej analizy wynika, że w polskie lotniska w bieżącym roku obsłużą ponad 21 mln pasażerów, czyli o ponad 1 mln więcej niż w roku 2010. Z kolei w roku 2012 dynamika powinna się nieco zwiększyć, co przełoży się na wynik około 23 mln pasażerów.


W kolejnych latach dynamika wzrostu powinna przyjąć wartości dodatnie. Maksymalny pułap wzrostu (na poziomie 9%) zostanie - zdaniem ULC - osiągnięty w przyszłym roku. Szacuje się, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - EURO2012 spowodują wzrost ilości odprawionych pasażerów o ok. 0,5 - 0,7 mln (w zależności od goszczonych przez Polskę drużyn i ich kibiców).
Analizy ULC prognozują wzrost ruchu pasażerskiego do roku 2030 średnio w tempie ok. 5,5proc. rocznie, przy czym oczywiście w zależności od ogólnej koniunktury w poszczególnych latach na różnych poziomach. W ciągu najbliższych kilku lat wciąż najbardziej dynamicznie rozwijać się będą porty regionalne, jednak spodziewane jest utrzymanie wyraźnego ożywienia także w PL Chopina w Warszawie.


W przypadku liczby operacji handlowych szacuje się, iż ich dynamika w roku 2011 wyniesie około 1,5 - 2,0proc., co spowoduje, iż przewoźnicy operujący do/z polskich portów lotniczych wykonają ich łącznie około 245 tys., a średnia dynamika wzrostu do roku 2030 wyniesie 3,8proc.
(źr. ULC

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.