Dodaj ogłoszenie o pracy


Dobrze wykształcony i doświadczony – jaki kierunek studiów wybrać?

 

Otwartość na uczenie się i stały rozwój to jedna z najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji.  Pracownik, który chce się szkolić i zdobywać nowe umiejętności stanie się w perspektywie dużo bardziej wartościowy niż ten, który posiada branżową wiedzę. Łączenie celów edukacyjnych i zawodowych można pogodzić, wybierając uczelnię specjalistyczną.


Nastawienie na kształcenie praktyczne, budowanie mocnych fundamentów kompetencji i kwalifikacji, wspieranie studentów i absolwentów w zdobywaniu niezbędnego doświadczenia – to cechy uczelni, elastycznie reagującej na doniesienia z rynku pracy.
Ostatnim takim doniesieniem jest raport z badań pt. „Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców wśród absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy”, przeprowadzonych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Amerykańską Izbę Handlu w Polsce oraz Ernst & Young. Wśród kompetencji absolwentów szkół wyższych, pracodawcy najwyżej cenią: efektywną komunikację, otwartość na uczenie się i stały rozwój, aktywność i zaangażowanie w pracy, elastyczność i zdolność do adaptacji oraz umiejętność pracy w zespole. Dbanie o kompleksowy rozwój wszystkich tych cech i zdobywanie fachowej wiedzy może być dla studenta niełatwym wyzwaniem. Podział studiów, zgodny z obowiązującym systemem bolońskim sprawił, że studenci wcześniej starają się o praktyki, myślą o podjęciu pracy, nie rezygnując z tytułu magistra. Pierwsze lata pracy zawodowej to
dla nich nadal bardzo dobry czas na podejmowanie studiów – magisterskich czy podyplomowych.


Aktywna postawa studentów, świadomość i konsekwencja powinna być wsparta działaniami uczelni. Wybierając studia, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej skuteczność marketingową, ale przede wszystkim zaangażowanie w karierę studenta – a więc: funkcjonowanie biura karier, możliwość odbywania praktyk i staży, relacje z pracodawcami czy praktyczny program nauczania.


- Naszą specjalizacją jest niezmiennie logistyka, ale cały czas dostosowujemy swoją ofertę – szkoleń, specjalności czy studiów podyplomowych do wymagań pracodawców, z którymi systematycznie współpracujemy – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Uruchomiliśmy dodatkowy, zimowy nabór na studia magisterskie. Umożliwi on kontynuację nauki świeżo upieczonym inżynierom, ale także tym, którzy często ze względów zawodowych, po studiach licencjackich mieli dłuższą przerwę w nauce.


Wyniki badań opinii pracodawców wskazują także, że najważniejszym kryterium stosowanym przez nich przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu absolwenta są jego kompetencje osobiste i interpersonalne. Na drugim miejscu jest kryterium kompetencji intelektualnych i akademickich, a na trzecim – udział w stażach i praktykach organizowanych przez firmę. Małe znaczenie przypisuje się typowi ukończonej uczelni (publiczna, niepubliczna) oraz wysokości oceny na dyplomie.


Spełnienie oczekiwań pracodawców wymaga od młodego człowieka odpowiedzialnego, świadomego wyboru szkoły średniej i kierunku dalszego kształcenia. O specjalizacji, własnym zawodowym profilu rzadko myślą uczniowie liceów, a co gorsza – studenci. Ważną rolę do odegrania mają tu zatem szkolni wychowawcy, pedagodzy i nauczyciele akademiccy. W dużej mierze od ich postawy i zaangażowania zależą realne szanse na przyszłe zatrudnienie absolwentów.

(źr. WSL)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.