Dodaj ogłoszenie o pracy


Urlopy rodzicielskie nawet 52 tygodnie?

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu zwiększającego wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem. Projekt ustawy przygotowanej przez resort pracy i polityki społecznej zwiększa wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wprowadza tzw. urlop rodzicielski. W wyniku nowelizacji łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie, czyli rok (20 tygodni „podstawowego” urlopu macierzyńskiego + 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego + 26 tygodni urlopu rodzicielskiego). Projekt realizuje zmiany zapowiedziane przez Premiera w tzw. drugim exposé.

 

Jak zapowiedział Minister Kosiniak-Kamysz, wiosną nowelizacja trafi do Sejmu. W opinii Pracodawców RP samo wydłużenie wymiaru urlopów nie zrealizuje głównego celu polityki prorodzinnej, jakim jest wzrost dzietności. Należy także podjąć inne inicjatywy zmierzające do rozwoju opieki instytucjonalnej oraz popularyzować elastyczne formy zatrudnienia. Jak twierdzą eksperci, idea zmierzająca do umożliwienia rodzicom podziału uprawnień w związku z narodzinami dziecka jest niewątpliwie słuszna. Należy jednak wziąć pod uwagę relatywnie małe zainteresowanie urlopami ojcowskimi oraz wciąż dominujący tradycyjny model rodziny. Oznacza to, że korzystanie z tego prawa przez oboje małżonków może okazać się trudne.

Najbardziej racjonalne wydają się rozwiązania zmierzające do umożliwienia kobietom realnego łączenia życia zawodowego z obowiązkami macierzyńskimi, poprzez np. telepracę, pracę w niepełnym wymiarze, elastyczny czas pracy czy rozwój instytucjonalnej opieki nad dziećmi. - Liczymy na to, że strona rządowa nie skoncentruje się wyłącznie na kwestii urlopów macierzyńskich i będzie dążyć do wprowadzenia również innych zmian w obszarze polityki prorodzinnej - podkreślają eksperci Pracodawców RP.

 

Należy zwrócić też uwagę na to, że w związku z dłuższym urlopem dodatkowym i wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego większe koszty będzie ponosił pracodawca. W projekcie nie zostały uwzględnione nawet szacunkowe koszty związane z nieobecnością pracownika i potrzebą zorganizowania na ten czas zastępstwa. Z wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu wynikało jednak, że w związku ze zmianami w wymiarach urlopów zostaną dla pracodawców wprowadzone specjalne zachęty, finansowane z Funduszu Pracy. Miały one dotyczyć przykładowo dopłat do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na zastępstwo. Niestety przedłożony projekt takich rozwiązań nie przewiduje.

 

(źr. Pracodawcy RP)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.