Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowa ustawa Prawo pocztowe uchwalona - niezależni operatorzy walczą o równouprawnienie!

 

Polski Sejm przyjął Ustawy Prawo pocztowe, która liberalizuje ten sektor gospodarki zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Jedyną pozytywną zmianą – z perspektywy niezależnych operatorów - jest uwolnienie segmentu przesyłek do 50g i tym samym zniesienie monopolu Poczty Polskiej. Niestety, jak informuje InPost wiele procedur i kwestii formalno-prawnych nie zostało uwzględnionych w nowych przepisach. Tym samym budżet państwa – a więc również wielomilionowa rzesza Polaków - może tracić przez to nawet setki milionów złotych rocznie.

 

Niezależne firmy pocztowe podważają zatem zasadność przyjętych zapisów i kwestionują bezpodstawne roszczenia Poczty Polskiej, która nie jest przygotowana do tego, by zrezygnować ze swojej monopolistycznej pozycji. Nowelizowany projekt Ustawy Prawo pocztowe miał demonopolizować rynek, a w praktyce ugruntowuje monopolistyczną pozycję rynkową Poczty Polskiej, dziś operatora publicznego, który z dniem 1 stycznia 2013 roku uzyska status tzw. operatora wyznaczonego - podaje w swoim komunikacie prasowym InPost.

 

- Jeżeli w dalszych pracach nad Ustawą Prawo pocztowe nie znajdą miejsca korekty proponowane przez niezależnych operatorów pocztowych, to rozwój konkurencyjnego rynku w Polsce zostanie skutecznie zahamowany. Negatywne skutki poniosą nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim klienci indywidualni – najliczniejsza grupa beneficjentów tego rynku” – alarmuje Rafał Brzoska, prezes InPost.

 

Mimo pozytywnych zmian - wprowadzonych do Ustawy Prawo pocztowe, nadal wiele kwestii pozostaje sprzecznych z doktryną prawa wspólnotowego. Formalnego ani też praktycznego uzasadnienia w świetle dyrektyw unijnych nie mają bowiem przepisy dotyczące:
- definicji masowego nadawcy i spornej kwestii podatku VAT nakładają na Pocztę Polską przywilej formalno-prawny i podatkowy w zakresie współpracy z podmiotami z sektora finansów publicznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej - nieuzasadniona pomoc publiczna w postaci zwolnienia Poczty Polskiej z podatku VAT na usługi umowne stanowią zagrożenie dla wolnej konkurencji i równouprawnienia na rynku usług pocztowych
- potwierdzenia nadania listów w urzędach Poczty Polskiej - nadanie mocy urzędowej jedynie przesyłkom rejestrowanym operatora wyznaczonego godzi w podstawowe prawa konsumentów, jak np. prawo do swobodnego wyboru usługodawcy

- jawne naruszenie zasady wolnej konkurencji w odniesieniu do rynku szacowanego na 100-150 mln przesyłek, nadawanych przez wszystkich Polaków do urzędów, w tym do US, sądów, prokuratur, komorników, firm windykacyjnych, itp.
- nieuzasadnione umacnianie monopolistycznej pozycji Poczty Polskiej w świetle liberalizacji rynków wspólnotowych warunków dostępu alternatywnych operatorów do infrastruktury operatora wyznaczonego
- zachowanie monopolistycznego przywileju Poczty Polskiej (operatora wyznaczonego) jako domyślnego dysponenta przesyłek nadanych za pośrednictwem nadawczych skrzynek pocztowych na wsiach
- monopolu Poczty Polskiej na przekazy pocztowe kreuje bezpodstawny monopol na rzecz operatora narodowego


- Rynek pocztowy w Polsce wyceniany jest na 6 mld zł. Parytet ekonomiczny powinien ustąpić jednak miejsca kwestiom czysto społecznym. Na złym prawie stracą bowiem wszyscy, bez względu na to czy wysyłają jeden czy kilka tysięcy listów rocznie. Niedogodności, z którymi borykają się obywatele korzystający z usług pocztowych w dużej mierze zostaną podtrzymane, a nie taka była idea liberalizacji rynku. Dlatego w dalszym ciągu będziemy aktywnie ‘walczyć’ o nowe regulacje, pozwalające na dostosowanie polskich przepisów do norm europejskich i tym samym zrównoważony rozwój sektora pocztowego w Polsce – zapowiada Wiesław Klimaszewski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.

 

Ostatnich pięć lat – od kiedy firma InPost zagroziła monopolistycznej pozycji Poczty Polskiej - pokazały, że niezależni operatorzy stali się realną konkurencją dla operatora narodowego. Działalność alternatywnych dostawców usług pocztowych miała też znaczący wpływ na kształt i jakość tego rynku. Jednak inicjatywa organów administracji państwowej i jednocześnie sposób funkcjonowania Poczty Polskiej pokazuje, że walka niepublicznych operatorów o zrównoważony rozwój sektora pocztowego w Polsce nie skończy się wraz z liberalizacją.

(źr. Inpost/red. bt)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.