Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracodawcy RP prognozują wzrost bezrobocia

 

– Najnowsze dane GUS dotyczące bezrobocia (12,5%) należy traktować jako efekt zwykłego, corocznego cyklu związanego z okresem jesiennym – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki.

 

Rogowiecki nie ukrywa jednak, że sytuacja na rynku pracy jest trudna i co więcej – będzie się pogarszać w krótkim i średnim okresie. – Warto pamiętać, że ostatni raz niższy poziom bezrobocia w październiku mieliśmy w 2006 r. Nawet w bardzo trudnym gospodarczo 2009 r. bezrobocie w tym miesiącu wynosiło 11,1% – przypomina ekspert Pracodawców RP. Podkreśla jednocześnie, że byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie sprzyjająca do tej pory rynkowi pracy dobra pogoda. – Nie ma niestety przesłanek aby twierdzić, że bezrobocie będzie spadać. Nadchodząca zima i niepewność przedsiębiorców co do rozwoju sytuacji gospodarczej spowodują, że bezrobocie wzrośnie na koniec roku do ok. 13% – prognozuje dyrektor CML. W jego opinii 2013 r. będzie czasem pogłębiającego się spowolnienia gospodarczego. – Dlatego powinniśmy działać już dziś i uruchamiać środki z Funduszu Pracy. Niestety, w przyszłym roku po raz kolejny te pieniądze posłużą celom innym niż te, do których został powołany. Jednocześnie trzeba podkreślić, że miejsca pracy tworzy gospodarka i konieczne jest nieustanne optymalizowanie warunków prowadzenia biznesu w Polsce – kończy Piotr Rogowiecki.

 

(źr. Pracodawcy RP)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.