Dodaj ogłoszenie o pracy


Wzrost cen energii wymusi wdrażanie rozwiązań ekologicznych w magazynach

 

Coraz więcej firm szuka alternatywnych dróg pozyskania lub oszczędzania energii. Szczególnie, że jak przewidują eksperci, jej cena będzie rosnąć z powodu wymogów unijnego pakietu klimatycznego. Dyrektywy unijne obligują nas do tego, by w 2020 roku osiągnąć pułap 15 proc. wykorzystania naturalnych źródeł energii. Malejące zasoby surowców oraz dbałość o niezależność surowcową skłania Unię Europejską i rządy poszczególnych państw do mniejszego używania tradycyjnych źródeł energii na rzecz wykorzystania tych odnawialnych. Pochodzą one z naturalnych i powtarzalnych procesów przyrodniczych (energii: wody, wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, oraz energii wytwarzanej z biomasy stałej, biogazu i biopaliw ciekłych), które w przeciwieństwie do paliw kopalnych (węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego) uzupełniają się w naturalnych procesach. Obecnie produkcja zielonej energii wynosi w Polsce jedynie 9%.  Z pomocą przedsiębiorcom zainteresowanym odnawialnymi źródłami energii przychodzą dotacje rządowe i unijne. Przeznaczono 880mln euro w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Inicjatywę wspiera finansowo także Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 czy Ekofundusz.


Za rozwiązaniami ekologicznymi przemawia rachunek ekonomiczny. Rosnące ceny energii, zwłaszcza gazu ziemnego i paliw ciekłych, sprawiają, że przedsiębiorcy szukają możliwości na ograniczenie ich zużycia. Według danych GUS na przestrzeni 10 lat ceny gazu ziemnego dla przemysłu wzrosły niemal dwukrotnie: z poziomu 0,14 euro00/m3 w 2000 roku do 0,25 euro00/m3 w 2010 r. Tendencja wzrostowa utrzymuje się także w przypadku cen benzyny i oleju napędowego. Po okresie wahań w 2010 r. benzyna osiągnęła wartość 0,86 euro00/l, a olej napędowy 0,81 euro00/l. Aby zredukować ilość wykorzystywanej energii polskie firmy wprowadzają plany oszczędnościowe oraz inwestują w energooszczędne rozwiązania. Jak podaje GUS, największą dynamikę poprawy efektywności energetycznej można zaobserwować w przemyśle maszynowym, spożywczym, tekstylnym i środków transportu. Z kolei najgorsze statystyki przypadają na przemysł papierniczy i drzewny. Także MSP nie pozostaje w tyle, bowiem liczba lokalnych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań w swoich firmach rośnie. Jak podaje Ministerstwo Gospodarki w drugiej połowie 2011 roku 31% firm z tego sektora podjęło działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Najczęstszą metodą na obniżenie wydatków była analiza zużycia energii, która miała na celu optymalizację procesów. Dokonało tego 10% polskich firm. Z kolei na wymianę maszyn/sprzętu na mniej energochłonny zdecydowało się 7% przedsiębiorstw. Według raportu to właśnie zmiana parku maszynowego generuje największe oszczędności w zużyciu energii.


Ekologiczny magazyn

Obszarem, w którym modernizacja sprzętu przynosi znaczne korzyści jest m.in. transport wewnętrzny. Energooszczędne wózki widłowe, a zwłaszcza cieszące się coraz większą popularnością modele z napędem hybrydowym, to inwestycja, która przynosi długofalowe oszczędności. - W trakcie ich eksploatacji silnik spalinowy odciążany jest nawet o 30%, obroty zmniejszają się o 6%. Zużycie paliwa redukuje się nawet o 11%, a prądu o 15% - mówi Paweł Włuka z firmy STILL Polska. Wózki widłowe o napędzie hybrydowym podczas hamowania przetwarzają energię kinetyczną w elektryczną, która magazynowana jest w kondensatorach, a następnie wykorzystywana jest przy ponownym przyspieszaniu pojazdu. Sprawdzają się szczególnie w  branżach, w których niezbędne jest częste hamowanie i ponowne przyspieszanie, na przykład przy rozładunku samochodów ciężarowych. Nakłady na energię można zmniejszyć także w przypadku floty o napędzie elektrycznym. Baterie litowo-jonowe, wykorzystywane sprzęcie elektronicznym czy w lotnictwie, powoli znajdują zastosowanie także w wózkach widłowych. Zwiększają one  swoją wydajność przy jednoczesnej redukcji wielkości akumulatora. Kolejnym rozwiązaniem są programy sterujące odbiornikami elektrycznymi (oświetleniem, ogrzewaniem, wycieraczkami). Tryb oszczędzania polega na wyłączaniu urządzeń, które w danej chwili nie są używane. Dzięki temu energia jest oszczędzana i magazynowana z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa pracy.


Wachlarz korzyści
Rosnące ceny energii są główną motywacją do szukania oszczędności i zmniejszenia jej zużycia. Warto pamiętać, że inwestycja w rozwiązania przyjazne dla środowiska jest korzystna nie tylko ze względów finansowych, ale i wizerunkowych. Firmy, które są nastawione proekologicznie cieszą się większym zaufaniem klientów i pracowników. Wizerunkowo odbierani są jako odpowiedzialni, prospołeczni i innowacyjni przedsiębiorcy.

 

(Opr. red/BT/Still)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.