Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracodawca Godny Zaufania

 

6 listopada br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie ogłoszono wyniki IV edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Kapituła w tej edycji oceniała przedsiębiorstwa w kategoriach: przemysł chemiczny, infrastruktura i przemysł wydobywczy. W pierwszej kategorii laureatem została firma Henkel Polska, w branży infrastrukturalnej zwyciężyła Skanska SA. W kategorii przemysł wydobywczy tytuł „Pracodawcy Godnego Zaufania” otrzymało PKN Orlen (laureat III edycji konkursu w branży paliwowo-energetycznej). Kapituła oceniała programy socjalne, politykę pracowniczą i system ochrony praw pracowników, prowadzone przez największe firmy z trzech wymienionych sektorów rynku.

 

Promowanie dobrych wzorów
Celem Konkursu o tytuł “Pracodawca Godny Zaufania” jest wyróżnienie dużych firm działających na polskim rynku, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania. Raz na rok przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół wyższych oceniają ankiety nadesłane przez największe firmy z trzech wybranych branż.
- Największe polskie firmy bardzo często realizują ciekawe i przynoszące znakomite rezultaty programy skierowane do pracowników. Takie firmy jak Biedronka, Mostostal Warszawa, Pelion czy Koleje Mazowieckie (a więc laureaci z poprzednich edycji Konkursu) – to firmy, z których można brać przykład. Mam nadzieję, że inne przedsiębiorstwa pójdą za ich przykładem – powiedział Tomasz Brzozowski z Biura Promocji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”.
W czwartej edycji wzięto pod uwagę branże: przemysł chemiczny, infrastruktura i przemysł wydobywczy, które to sektory nie tylko generują poważne zyski, ale są również pracodawcami dla setek osób. Jak podkreślają przedstawiciele kapituły, wyłonienie zwycięzców było niełatwe: większość firm, które nadesłały wypełnione ankiety, stosuje interesujące, przemyślane i korzystne dla załogi rozwiązania z zakresu polityki socjalnej.
- Obserwując kolejne edycje Konkursu Pracodawca Godny Zaufania z zadowoleniem obserwuję, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw dostrzega korzyści z prowadzenia odpowiedzialnej polityki pracowniczej, która nie tylko wpływa pozytywnie na relacje wewnątrz przedsiębiorstwa, ale przynosi także realne efekty ekonomiczne – powiedział Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres.

Wyróżnienie w każdej kategorii przyznawane jest firmie, której ankieta zyska najwięcej punktów, przyznawanych przez członków kapituły.

 

W tym roku, podczas posiedzenia kapituły, nagrodzone zostały następujące spółki:
w kategorii branża „przemysł chemiczny” – Henkel Polska Sp. z o.o.
w kategorii „infrastruktura” – Skanska SA
w kategorii „przemysł wydobywczy” – PKN Orlen SA

 

Henkel Polska Sp. z o.o. – pracownicy decydują o sukcesie biznesowym
Henkel jest światowym liderem w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, zatrudnia około 47 tysięcy pracowników na całym świecie. Zarząd firmy zdaje sobie sprawę, że jednym z najważniejszych jej zasobów, decydującym o jej sukcesie rynkowym, są jej pracownicy. Dlatego w Henklu ogromny nacisk kładzie się na prowadzenie przemyślanej polityki personalnej. Firma ma bardzo rozbudowany system programów o charakterze edukacyjno-szkoleniowym oraz socjalnym. Na szczególną uwagę zasługuje także program wsparcia młodych matek, które wracając do obowiązków zawodowych po urlopie macierzyńskim mogą nie tylko podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin, ale także wykonywać ją w niektóre dni w domu (tzw. home office). Firma zapewnia takim osobom komputer przenośny z dostępem do internetu oraz telefon komórkowy.


Skanska SA – rozbudowany program szkoleń
Skanska to wiodąca światowa firma (jedna z 500 największych firm na świecie) zajmująca się działalnością budowlaną i deweloperską. Skanska zatrudnia około 52 tys. pracowników na wybranych rynkach rodzimych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.
W firmie funkcjonuje nie tylko Fundusz Socjalny, ale także tzw. Uniwersytet Skanska. Głównym jego celem jest wspieranie pracowników w szkoleniach i procesie rozwoju, zgodnie ze strategią biznesową firmy. Oferta Uniwersytetu Skanska koncentruje się na czterech strategicznych obszarach: BHP, przywództwo, etyka i szkolenia biznesowe. W ramach Uniwersytetu realizowane są między innymi: programy szkoleniowo-rozwojowe, szkolenia wewnętrzne i BHP, projekt rozwoju przywództwa na wszystkich szczeblach organizacji oraz program adaptacyjny START. Skanska nie tylko pokrywa wszelkie koszty organizacji szkoleń, ale także pracownicy, mają możliwość otrzymania dofinansowania studiów, uprawnień budowlanych czy kursu języka angielskiego. Dodatkowo raz na dwa lata istnieje możliwość zgłoszenia pracowników do stypendium naukowego Fundacji Agne Sandberg.


Polski Koncern Naftowy Orlen S.A – zdrowie przede wszystkim
PKN Orlen to jeden z największych europejskich dystrybutorów paliw, posiada ponad 1700 stacji w Polsce (brand Premium z logo ORLEN – 1200 i ponad 400 stacji ekonomicznych z logo BLISKA). Firma wszelkie działania realizuje z zachowaniem ładu korporacyjnego i społecznej odpowiedzialności biznesu, dbając o środowisko naturalne i troszcząc się o pracowników. W spółce wprowadzono bogate świadczenia socjalne dla pracowników jak: bezzwrotne zapomogi dla znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dofinansowania do wypoczynku swojego i rodziny, opieki nad dzieckiem czy do zajęć rekreacyjno-sportowych. PKN Orlen oferuje szeroki zakres pozakodeksowych świadczeń medycznych. We współpracy ze specjalistycznymi ośrodkami medycznymi, w ramach prac badawczo-rozwojowych PKN Orlen S.A., realizuje profilaktyczne programy zdrowotne. Firma dba o rozwój pracowników poprzez takie projekty rozwojowe jak: Energetyczne przywództwo czy Liga Mistrzów. Orlen nie zapomina także o matkach, które po urlopie wracają do pracy zawodowej, zapewniając im dostęp do pomieszczenia umożliwiającego karmienie dziecka piersią w przyjaznym otoczeniu.

 

Patroni medialni IV edycji Konkursu: Super Biznes (ekonomiczny dodatek Super Expressu), Polska Agencja Prasowa, Radio PIN, Proto.pl i Kurier365.pl.
Głównym sponsorem IV edycji Konkursu jest Biedronka.
Sponsorami IV edycji Konkursu są: Kapsch Telematic Services oraz Urząd Miasta Łodzi.

 

W poprzednich edycjach:
Laureaci I edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”:
W kategorii: ‘’Dystrybutorzy Farmaceutyczni” - Polska Grupa Farmaceutyczna
W kategorii: “Firmy Budowlane”- Mostostal Warszawa
W kategorii: “Sieci Handlowe”- Jeronimo Martins Polska

Laureaci II edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”:
W kategorii: „Transport Kolejowy”  - „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.
W kategorii: „Banki”  - Eurobank S.A.
W kategorii: „Telekomunikacja” - Polkomtel S.A.

Laureaci III edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”:
W kategorii: „Branża paliwowo-energetyczna” - Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A
W kategorii: „Przemysł ciężki” - Mostostal Warszawa S.A
W kategorii: „Producenci spożywczy” - Żywiec Zdrój S.A

 

(źr. więcej informacji: www.pracodawcagodnyzaufania.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.