Dodaj ogłoszenie o pracy


Flotowcy na dwucyfrowym wzroście

Członkowie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów utrzymują stabilne tempo wzrostu. Po trzech kwartałach 2012 roku we flotach PZWLP są ponad 102 tysiące samochodów, a wzrost wynosi prawie 13 procent r/r.

 

Po dziewięciu miesiącach 2012 roku zrzeszone w PZWLP spółki łącznie finansowały i zarządzały 102.082 pojazdami. W ciągu roku Związek zyskał więc 11.664 samochody, czyli 12,9 procent. W trzech kategoriach tworzących wynajem długoterminowy było łącznie: w full service leasingu (FSL) 82.979 aut, w leasingu z serwisem (LS) – 10.186, a w wyłącznym zarządzaniu – 8.917 pojazdów.

- Ostatnie półrocze 2012 zdecydowanie możemy uznać za udane dla firm członkowskich PZWLP. Wśród 15 raportujących firm, 11 zanotowało wzrosty, dwie utrzymały stan posiadania, a średni kwartalny wzrost liczebności naszych flot w ostatnim roku wyniósł 12,4 procent r/r. Oznacza to, że PZWLP obejmuje obecnie prawie 75 procent wszystkich samochodów w full service leasingu, a razem z niezrzeszonym Masterlease – niemal 87 procent. Dane, które publikujemy co kwartał, możemy więc traktować jako mocną podstawę do analiz dla całego rynku – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

 

Po trzecim kwartale 2012 roku do pierwszej piątki firm członkowskich PZWLP niezmiennie należały: LeasePlan Fleet Management, Arval Service Lease, Alphabet Polska Fleet Management, Carefleet oraz BRE Leasing. Wśród trzech głównych produktów wynajmu, największą flotą w full service leasingu dysponował Arval (15.651 samochodów), w leasingu z serwisem – PKO Leasing (3.977), a w wyłącznym zarządzaniu – LeasePlan (3.392).

 

Definicje wynajmu długoterminowego pojazdów
Pełny wynajem długoterminowy – skrót: FSL (ang. full service leasing)
1. Finansowanie floty klienta poprzez umowę leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy.
2. Ryzyko wartości rezydualnej po stronie finansującego.
3. Czas trwania umowy: minimum 24 miesiące.
4. Musi obejmować przynajmniej trzy usługi pozafinansowe (w tym zawsze serwis mechaniczny).
Leasing z serwisem – LS (Leasing & Service)
1. Finansowanie floty klienta poprzez umowę leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy lub leasingu finansowego.
2. Ryzyko RV po stronie korzystającego lub finansującego.
3. Czas trwania umowy: minimum 24 miesiące.
4. Musi obejmować przynajmniej 2 usługi, bez wymogu serwisu mechanicznego.
Wyłączne zarządzanie flotą – FM (Fleet Management)
1. Brak finansowania floty klienta przez firmę zarządzającą flotą.
2. Umowa na zarządzanie flotą zawarta na minimum 6 miesięcy.
3. Dowolna liczba usług z listy usług pozafinansowych.



Usługi pozafinansowe w wynajmie długoterminowym
Większość klientów firm oferujacych usługi flotowe użytkuje pojazdy, korzystając z kompleksowego pakietu usług. Obejmuje on, obok finansowania, również serwisowanie oraz zarządzanie flotą w każdym zakresie – operacyjnym, administracyjnym, prawnym i technicznym. Do głównych usług pozafinansowych należą:
Ubezpieczenie
Likwidacja szkód
Serwisowanie
Wymiana i serwis opon
Assistance i samochody zastępcze
Obsługa kart paliwowych
Door-to-door
Raportowanie

 

(źr. PZWLP/bt)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.