Dodaj ogłoszenie o pracy


Polski rynek lotniczy stale rośnie

Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - ponad 11 mln pasażerów obsłużyły w pierwszym półroczu tego roku polskie poty lotnicze. To o ponad półtora miliona więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

 

Największą ilość pasażerów obsłużyło lotnisko Chopina w Warszawie. Wśród portów regionalnych największą popularnością cieszyły się Kraków-Balice, Gdańsk i Katowice. Największą dynamiką wzrostu ilości przewożonych pasażerów cechowały się najmniej dotychczas oblegane lotniska: w Zielonej Górze (wzrost o ponad 299 proc.) i Szczecinie-Goleniowie (wzrost o ponad 59 proc.).

 

Z przeprowadzonych przez Urząd analiz wynika, że ruch pasażerski w najbliższych kilku latach będzie rósł w tempie od około 5,5 proc. do prawie 9 proc. Najwyższej dynamiki należy spodziewać się w roku bieżącym kiedy to przyrost osiągnie poziom prawie 9 proc., co przełoży się na 23,6 mln pasażerów obsłużonych przez polskie porty lotnicze.

(źr. ULC)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.