Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistyka w medycynie - outsourcing czy własne zaplecze?

 

Grzegorz Kalużny purchasing manager w Medicover

Logistyka w medycynie - outsourcing czy własne zaplecze?


Celem centrum medycznego np. takiego jak Medicover - jest utrzymanie pacjentów w jak najlepszym zdrowiu, a z punktu widzenia logistyki to bardzo ważne zobowiązanie. Wymaga ono dostarczania środków i narzędzi niezbędnych do pracy lekarzom w taki sposób, aby ci mogli jak najefektywniej leczyć pacjentów. Mając to na uwadze bardzo ważne jest, aby zdecydowana większość dostaw do Centrów Medycznych i Szpitala realizowana była przez wyspecjalizowanych operatorów zewnętrznych. Przy czym jeśli specyfika obsługi pacjenta wymaga redystrybucji towarów, to posiadając flotę logistyczną realizujemy dostawy samodzielnie z magazynu centralnego. Tak jest w przypadku gdy terytorialna organizacja naszych placówek umożliwia stosowanie takiego modelu.


Jaka jest skala "logistyki"
Wyzwaniem dla zespołu zakupów jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania każdej z naszych placówek. Każdego dnia w kilkudziesięciu Centrach Medicover i Szpitalu musi być dostępnych kilka tysięcy produktów, są to przede wszystkim leki i materiały medyczne, które służą do codziennej obsługi pacjentów. Żadnego z nich nie może zabraknąć nawet na chwilę. Dostawy odbywają się w 90 proc. w systemie ‘just in time’, co ogranicza m.in. koszty magazynowania. Centralizacja procesów zakupowych wewnątrz centrum medycznego pozwala skutecznie realizować ponad kilkaset dostaw dziennie na terenie całego kraju. Magazynowane lokalnie są jedynie niektóre leki i materiały medyczne, zastosowania których wymagają specyficzne procedury medyczne. Do takich należą np. implanty stomatologiczne.



Koszty logistyki
Koszty logistyki w dużej mierze decydującą o ostatecznej cenie, jaką płacimy za produkt. Oferta produktów w branży medycznej jest bardzo szeroka, dlatego decyzje o ich wyborze stają się coraz trudniejsze. Aby zapewnić produkty najwyższej jakości, Medicover prowadzi partnerską współpracę z producentami i dostawcami mającą na celu stałe obniżanie kosztów logistyki. Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw, skracanie cykli, automatyzacja procesu zamówień i rozliczeń oraz maksymalne wykorzystywanie platform e-commerce prowadzi do konkretnych oszczędności. Wykorzystując potencjał magazynowy operatorów logistycznych w ramach wybranego asortymentu można zaoszczędzić nawet 10% kosztów ponoszonych na zakup towarów w tradycyjnym modelu dostaw bezpośrednio od producenta lub pośrednika.

 

Wybór modelu logistycznego
Medicover na co dzień stosuje modele logistyczne maksymalnie dostosowane do potrzeb wynikających bezpośrednio z modelu obsługi pacjenta. Aktualnie przeważa organizacja dostaw w systemie ‘just in time’. Wzrasta jednak udział usług ‘fulfilment’ świadczonych przez naszych wyspecjalizowanych partnerów logistycznych. Partnerska współpraca z kluczowymi dostawcami umożliwia nam dynamiczne dostosowanie modeli i systemów logistycznych tak, by jak najlepiej odpowiadały na potrzeby systemu obsługi pacjenta.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.