Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska to kraj o najniższym poziomie stabilności podatkowej - raport Deloitte

„Badanie stabilności systemów podatkowych w regonie EMEA” - to najnowszy raport firmy doradczej Deloitte, w którym prezentowane są także wyniki  nt. relacji pomiędzy przedsiębiorcami a władzami podatkowymi w 24 krajach europejskich.

 

W badaniu respondenci wypowiadali się również na temat cyfryzacji organów skarbowych oraz sporów między firmami a władzami podatkowymi. Badanie przeprowadzono w oparciu o kwestionariusz, skierowany do osób odpowiedzialnych za zarządzanie kwestiami podatkowymi w firmach, z których ponad 50 proc. piastuje wyższe stanowiska – Dyrektorów Finansowych lub Dyrektorów Podatkowych. Niestety raport nie wypadł korzystanie dla Polski, która została uznana za jeden z krajów i najniższym poziomie stabilności podatkowej.

 

Najważniejsze wnioski płynące z raportu "Badanie stabilności systemów podatkowych" to:
Relacje pomiędzy firmami a organami podatkowymi:
92 proc. respondentów stwierdziło, że relacje miedzy ich firmami a lokalnymi władzami podatkowymi są dobre lub bardzo dobre
2 na 3 respondentów nie widzi znaczących różnic w relacjach z lokalnymi i zagranicznymi organami podatkowymi
21 proc. respondentów uważa, że aktywność audytu w organach podatkowych wzrosła w ciągu ostatniego roku
Postrzeganie stabilności systemów podatkowych przez respondentów:
52 proc. respondentów stwierdziło, że niepewność podatkowa może negatywnie wpływać na działalność przedsiębiorstwa.
Główną przyczyną niepewności podatkowej jest brak stabilności przepisów podatkowych i częste zmiany prawa.
1 na 3 respondentów wskazuje, że administracja podatkowa zbyt często zmienia stanowisko w sprawach podatkowych, w których nie wystąpiły zmiany legislacyjne
Uzyskiwanie interpretacji podatkowych:
Tylko 22 proc. respondentów wykorzystało miejscowe systemy uzyskiwania interpretacji w ciągu ostatniego roku.
32 proc. badanych uważa, że lokalne systemy wydawania interpretacji wymagają poprawy.
23 proc. respondentów przyznało, że w ciągu ostatniego roku zwrócili się do centralnych organów podatkowych lub inspektora podatkowego w celu uzyskania wyjaśnień.
Spory między firmami a organami podatkowymi:
55 proc. respondentów wierzy w skuteczność odwołania administracyjnego. Jedynie 26 proc. pytanych uważało, że odwołanie administracyjne w sporze z organami podatkowymi nie pomoże osiągnąć zadowalającego skutku.
Aż 78 proc. badanych potwierdziło, że jeśli będzie to konieczne, są gotowi skorzystać z odwołania od decyzji organu, jednak tylko 26 proc. z nich faktycznie stanęło przed sądem w ciągu ostatnich 3 lat.
• Prawie 80 proc. wierzy, że w przypadku sporów podatkowych zostaną rzetelnie potraktowani przez lokalny Urząd Skarbowy.
12 proc. badanych nigdy nie złożyło skargi na nieuczciwe lub nieprofesjonalne traktowanie przez lokalną administracje podatkową.
Organy podatkowe w erze cyfrowej:
Znacząca większość respondentów (83 proc.) potwierdziła, że możliwe jest dostarczenie wymaganych informacji do urzędu drogą cyfrową.
We wszystkich wymienionych w raporcie państwach, organy podatkowe posiadają własne strony internetowe umożliwiające podatnikom konsultacje w kwestiach podatkowych.

 

Badanie Deloitte przeprowadzono między marcem a majem 2012. Dzięki ścisłej współpracy firm członkowskich Deloitte zlokalizowanych w regionie EMEA (Europe, Middle East, Africa) w internetowej ankiecie wzięło udział 1,328 respondentów, reprezentujących 24 kraje: Austrię, Belgię, Cypr, Czechy, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Węgry, Islandię, Irlandię, Włochy, Kenię, Luksemburg, Holandię, Nigerię, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Rosję, Słowację, Szwecję i Szwajcarię.
Respondentami uczestniczącymi w badaniu byli dyrektorzy finansowi, menedżerowie ds. podatków, główni księgowi lub członkowie wewnętrznych zespołów podatkowych firm.

Cały raport można pobrać na stronie: http://www.deloitte.com/view/pl_PL/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/4078f75bb7238310VgnVCM3000001c56f00aRCRD.htm

(źr. Deloitte)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.