Dodaj ogłoszenie o pracy


Komisja Europejska przyspieszy wdrożenie podpisu elektronicznego

Komisja Europejska zapowiada ujednolicenie norm dotyczących podpisu elektronicznego i systemu identyfikacji elektronicznej. Wszelkie tego inicjatywy zmierzające do ograniczenia zbędnych obowiązków po stronie przedsiębiorców i ułatwiające im funkcjonowanie w obrocie gospodarczym są zawsze popierane przez biznes.

 

 – To dobra inicjatywa, która przyczyni się do wzmocnienia transgranicznej działalności na rynku wewnętrznym UE, a w dłuższej perspektywie czasowej do wzrostu jego konkurencyjności – mówią eksperci Pracodawców RP.

Wykorzystywanie rozwiązań informatycznych w administracji poprawia jakość jej działań, zmniejsza generowane koszty, a także zwiększa wydajność pracy w administracji publicznej. – Implementacja zapowiadanych rozwiązań przyczyniłaby się do wzmocnienia rynku wewnętrznego, zwiększenia spójności i transparentności procedur z wykorzystaniem e-podpisu – mówią eksperci Pracodawców RP.

 

Podkreślają, iż nowe przepisy wprowadziłyby także ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. – Poprawienie sprawności funkcjonowania unijnego e-podpisu byłoby także jednym z elementów wpływających na zacieśnienie współdziałania sektora MŚP z sektorem publicznym – dodają Pracodawcy RP.

Przygotowywane przez KE rozporządzenie doprowadziłoby do ułatwień w zakładaniu działalności gospodarczej, czy niwelowania barier już w trakcie jej prowadzenia. Jednolite przepisy umożliwiłyby także realizację zamówień publicznych w trybie elektronicznym. – Komisja Europejska w Strategii na rzecz e-zamówień zaznacza, że pełne przejście na system e-zamówień w UE miałby nastąpić do 2016 r. Upowszechnienie elektronicznego systemu w zakresie zamówień publicznych uprościłoby sposób przeprowadzania przetargów oraz pozytywnie wpłynęłoby na jakość samych zamówień – tłumaczą eksperci Pracodawców RP.

 

Dziś kwestie podpisu elektronicznego uregulowane są w dyrektywie 1999/93/WE. Stworzyła ona podstawowe ramy prawne dla funkcjonowania e-podpisu w Unii Europejskiej. Nie są one jednak wystarczające do prowadzenia działalności transgranicznej przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego.


(źr. Pracodawcy RP)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.