Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracodawcy nie zgadzają się na podwyżkę płacy minimalnej

Płaca minimalna wzrośnie w Polsce co najmniej o 6,7 proc w 2013 r., czyli do wysokości 1600 zł. Tak nakazuje ustawa. To oczywiście minimum, bo w wyniku negocjacji z partnerami społecznymi rząd może zdecydować się na większą podwyżkę.

 

Zdaniem Pracodawców RP nie powinien tego robić, i to z kilku powodów. Organizacja przypomina, że zarówno w ujęciu nominalnym, jak i pod względem siły nabywczej wynagrodzenie minimalne jest w Polsce wyższe niż w krajach Grupy Wyszehradzkiej, krajach bałtyckich i wschodnio-bałkańskich. Wynosi ono 336,5 euro, zaś uwzględniając parytet siły nabywczej - 607 euro. Polska znalazła się też – obok Rumunii, Bułgarii i Łotwy – w grupie krajów, w których wynagrodzenie minimalne rosło w ostatnich latach najszybciej - w okresie 2005 - 2012 zwiększyło się o 77 proc. W Czechach w tym samym czasie płaca minimalna wzrosła tylko o 11 proc. W zasadzie od 2007 r. nie była tam podnoszona nawet o wskaźnik inflacji. W okresie kryzysowym podwyżki płac minimalnych zostały wstrzymane też w innych krajach, m.in. na Litwie (w latach 2008-2012), w Łotwie (2008-2011) i w Irlandii (2008-2012).

 

 

– Płaca minimalna w dużym stopniu dotyczy małych przedsiębiorców, dla których większy od przewidywanego algorytmem ustawy wzrost wynagrodzeń może okazać się zabójczy – ostrzega ekspert Pracodawców RP Agata Wancio i przypomina, że całkowity koszt zatrudnienia pracownika wynosi 164 proc. wysokości jego wynagrodzenia netto. – Przy podwyżce w skali przewidzianej ustawą mały przedsiębiorca, który zatrudnia dwóch pracowników otrzymujących wynagrodzenie minimalne, poniesie w 2013 r. koszty o blisko 3 tys. zł wyższe w porównaniu z 2012 r. – wylicza Agata Wancio. W warunkach spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy z branż pracochłonnych o niskiej wartości dodanej mogą nie wytrzymać tego dodatkowego obciążenia.

 

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP, wiele środowisk upomina się o to, aby pracownicy byli również stroną korzystającą ze wzrostu gospodarczego – i mają rację. Jednakże nie biorą pod uwagę jednej zasadniczej kwestii: zbyt wysoka płaca minimalna może stać się ciężarem nie do uniesienia w czasach dekoniunktury. Ponadto nie można zapominać o pracownikach zatrudnionych w branżach o niskiej wartości dodanej, które konkurują głównie za pomocą niskich kosztów pracy. W momencie utraty przewagi konkurencyjnej wiele drobnych przedsiębiorstw działających w tych branżach upadnie, a większe przeniosą produkcję do krajów zapewniających wyższą opłacalność.

– W miarę zmiany struktury gospodarki, przesuwania się na wyższe szczeble drabiny wartości dodanej i podnoszenia kwalifikacji pracowników następuje naturalny wzrost płac. Nie traćmy jednak z oczu pracowników o niskich kwalifikacjach zamieszkałych w regionach słabiej rozwiniętych – apelują Pracodawcy RP.

(źr. Pracodawcy RP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.