Dodaj ogłoszenie o pracy


Niepokojące sygnały z rynku o stanie bezrobocia i konsumpcji

Zdaniem Pracodawców RP słaba sprzedaż detaliczna w kwietniu musi budzić niepokój. – Jeżeli odczyt za kolejny miesiąc okaże się podobny, będzie już można mówić o groźnej sytuacji – mówi ekspert organizacji, Piotr Rogowiecki i przypomina, że konsumpcja od dawna podtrzymywała nasz wzrost gospodarczy. Nie mogło to jednak trwać w nieskończoność.

 

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS sprzedaż detaliczna w kwietniu 2012 r. spadła o 2,4 proc. w ujęciu miesięcznym i zwiększyła się o 5,5 proc. r/r. Jednocześnie bezrobocie zarejestrowane wyniosło na koniec kwietnia 12,9 proc. wobec 13,3 proc. miesiąc wcześniej. Podane odczyty należy analizować łącznie.

Piotr Rogowiecki podkreśla, że za rosnącymi cenami nie idzie odpowiednio wysoki wzrost płac. – Trudno za to winić przedsiębiorców, którzy nawet jeżeli posiadają rezerwy gotówki, to muszą mieć ją w gotowości na wypadek drastycznego spadku portfela zamówień, tak aby nie stracić płynności finansowej – powiedział Rogowiecki. Warto też pamiętać o trwającym spowolnieniu gospodarczym i ciągle napiętej sytuacji w strefie euro. Z drugiej strony trwająca przecena złotego zwiększa konkurencyjność polskiego eksportu.

 

– Odczyt dotyczący bezrobocia potwierdza nasze wcześniejsze prognozy które mówiły, iż wskaźnik ten będzie malał – przypomina Rogowiecki. – Mamy po prostu do czynienia ze zwykłym corocznym cyklem sezonowym. Z drugiej strony stopa bezrobocia jest podobna jak rok temu, a dynamika konsumpcji spada. Wydaje się, że powodem tego stanu rzeczy jest stosunkowo wysoka inflacja. Z rezerwą należy podejść do ewentualności, że na poziom konsumpcji w znaczącym stopniu wpływa obawa przed utratą pracy przez konsumentów – komentuje dane GUS ekspert Pracodawców RP.

(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.