Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek powierzchni magazynowych stale rośnie

Firma doradcza Colliers International w  najnowszym raporcie rynkowym nieruchomości przedstawia aktywność w sektorze powierzchni magazynowych w I kwartale 2012 roku oraz prognozy na dalsze miesiące. Jak pokazuje analiza, nastąpił sześciokrotny wzrost podaży powierzchni magazynowych w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku, a czynsze pozostały bez zmian, z wyjątkiem rejonów gdzie współczynnik niewynajętej powierzchni spada, a więc zaobserwować tam można niewielką tendencję wzrostową czynszów.

 

Raport podsumowuje sytuację na rynku powierzchni magazynowych pod względem podaży i popytu, dostępnych powierzchni oraz stawek czynszów. Analiza obejmuje Warszawę oraz pozostałe duże miasta regionalne. Jak wskazują eksperci Colliers, prognozy dla rynku powierzchni magazynowych na najbliższe miesiące są obiecujące. Obecnie w budowie znajduje się ponad 230 tys. m2 powierzchni, z czego zdecydowana większość jest już wynajęta. - To bardzo dobry sygnał. Duża aktywność na rynku powierzchni magazynowych daje nadzieję na powtórkę sukcesu z ubiegłego roku, w którym wynajęliśmy dla naszych klientów ponad 550 tys. m2 – komentuje Maciej Chmielewski, partner w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

 

Podaż
W 1 kwartale 2012r. do użytku zostało oddanych ponad 194 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. W stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego nowa podaż zwiększyła się prawie sześciokrotnie. Obecne całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce szacowane są na ponad 7 mln m². W budowie znajduje się natomiast ponad 230 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Na uwagę zasługuje fakt, że ponad 70proc. tej powierzchni jest już wynajęta. W pierwszych trzech miesiącach roku wolumen transakcji osiągnął poziom ponad 394,6 tys. m², co stanowi nieznaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu roku 2011. Nowe umowy stanowiły 65,9proc. ogółu transakcji. Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 4 p.p. w stosunku do analogicznego okresu 2011r. i o blisko 0,4 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Całkowita podaż powierzchni magazynowych w trzech warszawskich strefach na koniec I kwartału 2012 zbliżyła się do 2,54 mln m². Obecnie w trakcie budowy znajduje się około 80 tys. m², z czego 73proc. jest już wynajęte. Zasoby powierzchni magazynowych Polski Centralnej w I kwartale powiększyły się zaledwie o 9,6 tys. m² i wyniosły blisko 960 tys. m². Do użytku został oddany jeden obiekt w Łódź Logistic Centre należący do firmy Goodman. W fazie budowy jest obecnie 12,5 tys. m² powierzchni magazynowej. Biorąc pod uwagę zasoby powierzchni magazynowych w Poznaniu, I kwartał 2012r. nie przyniósł znaczącej zmiany. Do użytku zostało oddanych prawie 36 tys. m² w ramach trzech obiektów, największy z nich to projekt BTS dla firmy Amica – 30 tys. m². Tym samym istniejąca podaż przekroczyła poziom 882 tys. m². Aktualnie w budowie znajduje się blisko 28 tys. m², z czego 66proc. jest już wynajęta.

Górny Śląsk pozostaje drugim po Warszawie rynkiem nieruchomości magazynowych w Polsce. Obecna podaż wynosi blisko 1,35 mln m². W I kwartale roku do użytku został oddany jeden budynek o powierzchni prawie 15 tys. m² w ramach projektu Alliance Silesia Logistics Center firmy Menard Doswell & Co. W Krakowie chociaż podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w ostatnim roku znacząco się zwiększyła, aglomeracja ta nadal pozostaje jednym z najmniejszych rynków magazynowych w Polsce. Istniejąca podaż na koniec I kwartału 2012r. wyniosła około 115 tys. m². W budowie znajdują się obecnie dwa budynki o łącznej powierzchni blisko 19 tys. m², z czego 50proc.  jest już wynajęte. Lepiej wygląda sytuacja we Wrocławiu. Całkowita podaż wrocławskich powierzchni magazynowych wynosiła prawie 697 tys. m². Do użytku zostały oddane dwa obiekty BTS, wybudowane przez firmę Goodman o łącznej powierzchni ponad 35 tys. m². Na koniec I kwartału w budowie znajdowało się 17 tys. m². Z kolei całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Gdańsku na koniec I kwartału 2012 wzrosły do poziomu 142 tys. m². Do użytku firma Panattoni oddała jeden obiekt o powierzchni 6,5 tys. m². Aktualnie w trakcie budowy znajduje się około 28 tys. m². z czego większość jest już wynajęta. Szczecin pozostaje najmniejszym rynkiem, biorąc pod uwagę istniejącą podaż powierzchni magazynowych w Polsce. Całkowite zasoby na koniec kwartału wynosiły blisko 42 tys. m². Inne miasta – w 1 kwartale roku do użytku zostały oddane trzy projekty BTS o łącznej powierzchni ponad 76 tys. m², w tym dwa obiekty wybudowane przez Panattoni (Gorzów Wielkopolski, Radomsko) i jeden przez firmę Goodman.

 

Popyt i ceny najmu
Warszawa nadal na pierwszym miejscu. W I kwartale 2012r. wynajęto tutaj ponad 93,5 tys. m², co stanowiło blisko 24proc. wolumenu transakcji dla całej Polski. Najwięcej, bo 51proc., wynajęto w warszawskiej strefie III. 52,6proc. ogółu transakcji stanowiły renegocjacje, natomiast 44,2proc. nowe umowy. Poznań zwiększa wolumen transakcji. W porównaniu do IV kwartału 2011r. ilość transakcji zwiększyła się w I kwartale br. blisko dwukrotnie i osiągnęła poziom ponad 61,5 tys. m².  Pod względem wielkości zawartych transakcji Poznań znajduje się na trzecim miejscu, po Warszawie i Śląsku. Na Górnym Śląsku w I kwartale 2012 roku  podpisano 11 umów najmu na łączną powierzchnię ponad 88,2 tys. m². Dominowały nowe umowy, stanowiące 68,8proc. ogółu. Pod względem wolumenu transakcji Górny Śląsk znalazł się na drugim miejscu po Warszawie.
We Wrocławiu podpisano siedem umów najmu na łączną powierzchnię ponad 32 tys. m². Podobnie jak na Górnym Śląsku, dominowały tu nowe umowy stanowiące ponad 88proc. W pozostałych rejonach odnotowano od jednej do czterech umów najmu na nowe powierzchnie.

 

 

Stałe czynsze
Czynsze w I kwartale roku utrzymywały się na niezmienionym poziomie na większości rynków. Niewielka tendencja wzrostowa obserwowana była jedynie w regionach, gdzie dostępność powierzchni była bardzo ograniczona. Eksperci Colliers zwracają uwagę na to, że ponad 73proc. budowanej powierzchni jest już wynajęta, w związku z powyższym możemy spodziewać się dalszego spadku współczynnika powierzchni niewynajętej, utrzymania popyt na większości rynków na stabilnym poziomie oraz wzrostu stawek czynszu na wybranych rynkach.

(źr. Raport Colliers International, I kw.)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.