Dodaj ogłoszenie o pracy


Trzy dekady z kodem kreskowym – jubileuszowy raport GS1 Polska!

Jubileuszowy raport roczny GS1 Polska przedstawia, jak uczestnicy systemu GS1 wykorzystują globalne standardy oraz przybliża wynikające z tego korzyści dla firm 4.0.

Standardy GS1 pojawiły się w Polsce rok po pierwszych wolnych wyborach, stając się symbolem odradzającej się w kraju gospodarki wolnorynkowej. Jubileuszowy raport roczny podsumowujący 30-lecie istnienia GS1 w naszym kraju opisuje szczegółowo, w jaki sposób poszczególne branże krajowej gospodarki wykorzystują standardy nie tylko do zapewnienia identyfikowalności produktów, ale również usprawnienia całych łańcuchów produkcyjno-logistycznych.

- Standardy GS1 stanowią globalny język biznesu. Już 2 miliony firm na świecie korzysta z naszych rozwiązań, a ponad 100 mln produktów posiada numer GTIN. Międzynarodowe know-how pomaga, ale i zobowiązuje. Celem GS1 jest pomoc polskim firmom we wdrażaniu globalnych standardów – komentuje Jarosław Gulowaty, Dyrektor Logistyki Kontraktowej, Fresh Logistics Polska, przewodniczący Rady GS1 Polska.

Data-driven retail
W handlu detalicznym zastosowanie unikatowego oznaczenia umożliwiło swobodną bezobsługową sprzedaż omnikanałową (Bio Family). System GS1 pozwala też śledzić poszczególne etapy produkcji żywności (Winnica Turnau i Sushi Factory), wymieniać dane między dostawcami na skalę globalną (Carrefour) oraz ograniczyć marnowanie żywności (Żabka). W handlu online GTIN od GS1 ułatwia nie tylko szczegółowe wyszukiwanie produktów przez wyszukiwarkę, ale również unikanie podrabianych produktów. GTIN (kod EAN) zapewnia także wzrost współczynnika konwersji strony o 20 proc. oraz wzrost współczynnika klikalności oferty o 40 proc. Nic dziwnego zatem, że kody EAN stały się standardem rynkowym w najpopularniejszych polskich sklepach internetowych i marketplacach jak: Allegro, EMPIK, eMAG oraz światowych - Amazon.

- Parafrazując słynny cytat „data is the new oli” my jako GS1 mówimy, że to ustandaryzowane dane są paliwem napędowym gospodarki cyfrowej. Wspólnie wykorzystywane standardy w identyfikacji i komunikacji w łańcuchach dostaw nigdy nie były tak ważne jak obecnie – mówi dr inż. Elżbieta Hałas, członkini Zarządu GS1 Polska.

Kody dla sprawności procesów i bezpieczeństwa
Raport roczny opisuje zastosowanie standardów GS1 w takich dziedzinach jak: towary konsumenckie, e-commerce, TSL, ochrona zdrowia, przemysł, wojsko czy administracja. Opracowanie pokazuje na przykładach m.in. PEKAES, jak znaczący wpływ mają kody na automatyzację procesów i wzrost przejrzystości informacyjnej w całym łańcuchu dostaw. Zastosowanie automatycznej identyfikacji w oparciu o kody kreskowe wchodzi coraz śmielej do administracji państwowej. Już od 1 stycznia 2021 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi standard GS1 do transportu gotówki w bankach i na Poczcie Polskiej. Standardy GS1 obowiązują już dostawców zamówień dla polskiej armii. Standardy GS1 wspierają nie tylko sprawność procesów, ale także bezpieczeństwo. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w ochronie zdrowia. GS1 DataMatrix to podstawa w realizacji tzw. dyrektywy fałszywkowej.

Uczestników przybywa z każdym rokiem
Dane cyfrowe usprawniają procesy biznesowe, a umiejętne ich przetwarzanie zapewnia przewagę konkurencyjną. Przedsiębiorstwa dostrzegają te korzyści i dlatego w 2019 r. w Systemie GS1 Polska zarejestrowały się 4223 nowe firmy, w tym 426 zdecydowało się na wdrożenie elektronicznej wymiany danych.

- Rolą GS1 Polska jest wsparcie Uczestników w zwiększeniu ich konkurencyjności oraz ekspansji zagranicznej za sprawą standardów GS1 i wiedzy na temat globalnych trendów. Dlatego jubileuszowy raport nie tylko przedstawia standardy i rozwiązania, ale i możliwości, jakie dajemy naszym Uczestnikom, aby za tymi trendami podążać - podsumowuje Joanna Redmer, prezes Fundacji GS1 Polska.



Jubileuszowy raport roczny GS1 dostępny jest na stronie: https://bit.ly/3h8yHQn 

 

(źr. GS1 Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.