Dodaj ogłoszenie o pracy


OMEGA Pilzno z odświeżonym brandem

Wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej OMEGA Pilzno zbiega się z rocznicą 30-lecia działalności firmy. Nowe logotypy otrzymały również specjalistyczne dywizje przedsiębiorstwa: OMEGA Pilzno Food Logistics oraz OMEGA Pilzno Rental.

Poprzedni znak operatora logistycznego oraz jego rozpoznawalne barwy (czerwony oraz żółty) funkcjonowały przez ponad 20 lat i stały się nieodłącznym elementem europejskich autostrad.
– Nowe logo to dla nas skok w przyszłość, który możemy wykonać, bazując na doświadczeniach, zbieranych przez lata owocnej pracy. Dziś z dużą ekscytacją i radością możemy je oficjalnie zaprezentować. Ten znak doskonale obrazuje drogę, którą przebyliśmy oraz strategiczne zadania, które jeszcze przed nami. Zmiana identyfikacji nie jest radykalna, bo jesteśmy przekonani, że nasze kolory oraz charakterystyczna „strzała” są dobrze rozpoznawalne w branży oraz kojarzą się ze stabilnością i solidnością. Obok nowego logotypu dodaliśmy również hasło „Driving Global Business”, które tak naprawdę towarzyszy nam już od dłuższego czasu, a w procesie rebrandingu zdecydowaliśmy się na jego dodatkową ekspozycję i nadanie mu formy graficznej– wyjaśnia Katarzyna Godawska, dyrektor marketingu Omega Pilzno

Przez 30 lat rozwoju OMEGA Pilzno urosła do rangi jednego z wiodących operatorów logistycznych w kraju, dla którego pracuje ponad 1000 osób. Firma dysponuje flotą 700 pojazdów ciężarowych, posiada 6 magazynów (160 tyś mkw. powierzchni), agencję celną oraz dział spedycji morskiej. Dzięki szerokiej gamie usług może oferować kompleksową obsługę logistyczną w zasadzie na każdym etapie łańcucha dostaw.
Poza logotypem głównej spółki, zaprezentowano także identyfikację wizualną dwóch submarek: OMEGA Pilzno Food Logistics, która będzie zajmować się obsługą klientów z branży spożywczej oraz OMEGA Pilzno Rental, która świadczy usługi wynajmu ciągników siodłowych i naczep.

– Submarki to krok w stronę branżowej specjalizacji. Jesteśmy dojrzałą firmą, która potrafi jasno ukierunkować się na odpowiednie grupy docelowe i wykorzystać potencjał rynku. Widzimy go w obu tych obszarach naszej działalności. Takie jest zapotrzebowanie klientów, a w ogólnym rozrachunku, to właśnie wymagania rynku są dla nas najważniejszym biznesowym kierunkowskazem – przekonuje Adam Godawski, prezes Omegi Pilzno.

(źr. OMEGA Pilzno)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.