Konto pracodawcy


Jak standardy wspierają „nową normalność” - raport GS1 Polska 2020!

Raport GS1 Polska 2020 opisuje, jak standardy identyfikacji wspierają globalny biznes, bez względu na branżę. Tegoroczna edycja raportu przedstawia zastosowania standardów w handlu fizycznym i online oraz innych branżach. Łączy je to, że w trakcie pandemii znacząco przyspieszyły procesy cyfryzacji.

W 2020 roku w organizacji GS1 Polska zarejestrowało się 6791 nowych firm, co oznacza przyrost o 15,4 proc. Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych najwięcej było producentów artykułów spożywczych, chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Właśnie z myślą o oczekiwaniach Uczestników Systemu GS1 przeprowadzono badanie potrzeb, którego wyniki wsparły tworzenie strategii GS1 Polska na lata 2021-2024. Główne oczekiwania przebadanych Uczestników Systemu koncentrowały się na wspieraniu edukacji w obszarze transformacji cyfrowej i masowych wdrożeń elektronicznych dokumentów transakcyjnych.

Retail i e-commerce to jedna rodzina?
Bieżące analizy wskazują, że ubiegłoroczny spadek sprzedaży detalicznej zostanie w pełni nadrobiony, a obroty ponownie wzrosną. Wiele się jednak zmieni, ponieważ cyfryzacja na dobre wkroczyła już do świata handlu detalicznego. Wartość polskiego rynku e-commerce jest szacowana na 15 mld euro. Już 73 proc. internautów robi zakupy w internecie (w stosunku do 62 proc. w 2019 roku). Ten wzrost zainteresowania e-handlem widoczny jest również w GS1 Polska. Już niemal 50 proc. nowych Uczestników Systemu GS1 podało jako powód przystąpienia do Systemu właśnie e-sprzedaż. Kluczowe podmioty z branży e-commerce potrzebują weryfikacji posiadanych danych produktowych. Uczestnicy Systemu GS1 potrzebują podstawowego identyfikatora – numeru GTIN głównie do sprzedaży na Amazon, Allegro i na potrzeby Google w internetowym sklepie własnym. Aby wspierać handel online, GS1 uruchomiła platformę eProdukty, która udostępnia podstawowe dane i pozwala zweryfikować wiarygodność i podstawowe dane już ponad 32 mln produktów z kodem kreskowym zaczynającym się od 590. Coraz więcej Uczestników korzysta również z MojeGS1, dodając wiarygodne opisy swoich towarów.
- W wielu branżach transformacja cyfrowa odbyła się w tempie przyspieszonym, a dwie z nich musiały reagować niezwykle szybko. Jedną z tych branż jest TSL, której rozwój spowodowała z jednej strony eksplozja e-commerce, a z drugiej utrudnienia w łańcuchach dostaw. By wesprzeć transport i spedycję, GS1 Polska realizowała projekty związane z wykorzystaniem standardów GS1 na platformach transportowych, bezpapierowej obsługi dostaw i przyjęć towaru oraz wymiany danych lokalizacyjnych – komentuje Joanna Redmer, Prezes GS1 Polska. 
Drugą branżą, która odczuła gwałtowność procesu bardziej niż inne sektory, jest służba zdrowia. Projekty realizowane przez GS1 Polska miały na celu wsparcie unikalnej identyfikacji wyrobów medycznych (UDI) oraz monitorowania poprawności stosowania numerów GTIN.

Kody dla sprawności procesów i bezpieczeństwa 
Najnowszy raport roczny GS1 Polska opisuje również zastosowanie standardów GS1 w przemyśle czy administracji. Opracowanie pokazuje na przykładach m.in. buildingSMART Polska czy Polskiej Spółki Gazownictwa duży potencjał zastosowania standardów GS1 w branżach przemysłowych. Standardy GS1 zmieniają sposób, w jaki pracujemy i żyjemy, dlatego organizacja dzieli się wiedzą i doświadczeniem pochodzącym z ponad 150 krajów z Uczestnikami Systemu GS1. Chcemy, aby standardy GS1 stały się podstawą transformacji cyfrowej na polskim rynku, wykorzystując dostęp do globalnego know-how na rzecz lokalnych Uczestników Systemu – podsumowuje Elżbieta Hałas, Członkini Zarządu GS1 Polska.

Raport można pobrać tutaj:  https://cutt.ly/BmDITzy 

(źr. GS1 Polska)

 

kobiety w logistyce
Transformacje na 9. Forum Kobiet w Logistyce!?
Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2021”
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Co, jeśli mleko się wylało…
Jak wysyłać częściej i nie płacić więcej? Hillebrand o łańcuchach dostaw w b ...
Polski Ład może zmobilizować do przejścia na samozatrudnienie?
Przewozy SENT w dobie e-TOLL – nawet 10 tys. zł kary za niedopełnienie formalnoś ...
reklama
Jaki szablon CV wybrać do podania o pracę w logistyce?
L4 tuż przed odejściem z pracy - jakie konsekwencje może tworzyć?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Kondycja branży transportowej a inflacja
Jakie zmiany wywoła elektromobilność w branży TSL?
Zatory płatnicze w MŚP – które branże i regiony potrzebują wsparcia?
Biznes sięga chmur
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Poczta Polska szuka pomocników św. Mikołaja!
CEVA Logistics inwestuje w Afryce
OTL sprzedaje Grupie Rhenus swoje udziały w C. Hartwig Gdynia
Ruszyła budowa Prologis Park Warsaw – Żerań
Emirates inwestują 1 mld USD w nowe samoloty cargo i przebudowę samolotów pasażer ...
FedEx Express zwiększa przepustowość sieci lotniczej przed szczytem sezonu wysyłk ...
Trans.eu ogłasza nowe produkty i wielkie plany ekspansji
Konsumenci chętnie kupują w sieci „z drugiej ręki”
Valery Muyard nowym prezesem Renault Trucks Polska
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC