Dodaj ogłoszenie o pracy


Wspólna droga Banków Żywności i Grupy Raben

Niemal 9-letnia współpraca Grupy Raben z Bankami Żywności, to prawie 17 tys. przewiezionych palet, 9,5 tys. ton uratowanej żywności i ponad 23,5 mln wydanych posiłków. Przejechanych kilometrów już nawet nikt nie liczy, bo nie o kilometry tu chodzi.

Federacja Polskich Banków Żywności i Grupa Raben od 2015 roku wspólnie ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazując ją osobom najbardziej potrzebującym. Banki Żywności bezpłatnie pozyskują żywność od producentów i sieci handlowych. Często są to produkty z krótkim terminem ważności, dla których kluczowy jest czas dostawy. Tu właśnie pojawia się wsparcie logistyczno – transportowe ze strony Raben Logistics Polska i Fresh Logistics Polska, dzięki któremu Banki Żywności mogą skuteczniej pozyskiwać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność.

Współpraca z Bankami Żywności zawsze była i jest ważnym ogniwem naszego zaangażowania społecznego. – mówi Ewelina Jabłońska-Gryżenia, head of sustainability w Grupie Raben - Jako operator logistyczny, obsługujący między innymi branżę FMCG czujemy, że mamy faktyczny wpływ i szansę podjęcia walki z marnowaniem żywności i głodem. Dlatego od lat realizujemy charytatywne transporty. W ten sposób możemy nie tylko realizować naszą strategię ESG ale także odpowiedzieć na światowe wyzwania sformułowane w postaci Globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Nadal dużo marnujemy
Zgodnie z wynikami projektu PROM całkowita skala marnowania żywności w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie ogniwa łańcucha produkcji, dystrybucji i konsumpcji, to 4,8 mln ton. Badanie wykonane w trakcie projektu PROM określiło, że produkcja rolnicza odpowiada za ok. 15% marnowanej żywności. Straty w przetwórstwie kształtują się na podobnym poziomie (ok. 15%). Natomiast mniej niż 1% marnuje się podczas transportu i magazynowania. W handlu straty są szacowane na ok. 7% a w gastronomii jest to nieco ponad 1%. Niestety to konsumenci marnują najwięcej jedzenia – aż 60% żywności, czyli prawie 3 mln ton rocznie, trafia do domowych śmietników.

Transport i logistyka to najważniejsze ogniwa w łańcuchu pomocy. Aby żywność mogła dotrzeć do osób potrzebujących musimy ją szybko odebrać od darczyńców i zmagazynować w jednym z 31 Banków Żywności w całej Polsce - mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Bez współpracy z Grupą Raben to Banki Żywności ponosiłyby całość bardzo wysokich kosztów transportu. Jednak dzięki pomocy takich partnerów możemy przekazywać darmową żywność tym, którzy jej potrzebują, skutecznie i na czas.

Tak jak z większością problemów, tak też w przypadku marnowania żywności – łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Każdy z nas może się przyczynić do ograniczenia marnotrawstwa żywności. Jedną z najprostszych zasad jest tak zwana Zasada 4P. Po pierwsze Planowanie – starajmy się kupić to, co jest potrzebne i nie dać się uwieść promocjom. Przechowywanie żywności – niestety nawet i w lodówce układamy na złych półkach. Jeżeli okaże się, że po świętach zostały nam jakieś resztki, to możemy przygotować smaczne dania, czyli Przetwarzanie. I czwarte P – Podzielmy się, gdy czegoś mamy za dużo.

Nie tyko transport
Warto również nadmienić, że w 2018 roku w ramach akcji #RabenExpress wspólnie z influencerem Rafałem Gęburą z kanału „7 metrów pod ziemią” przygotowano reportaż o działalności Banków Żywności w Polsce pt. „Opowiem Wam o pewnym paradoksie”. Dzięki filmowi, który miał ponad 500 000 wyświetleń, Banki Żywności zebrały 100 000 zł. Zebrane środki pomogły uratować 800 ton pełnowartościowego jedzenia przed zmarnowaniem i dostarczyć je do najbardziej potrzebujących.

Plany
Banki Żywności będą kontynuowały swoją misję ratowania żywności przed zmarnowaniem i przekazywania jej osobom potrzebującym. W Polsce prawie 1,6 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa, które zmagają się z gwałtownym wzrostem cen żywności spowodowanym inflacją. Jednocześnie, jak wynika z raportu Banków Żywności “Niedożywienie i głód w Polsce”, zrealizowanym wśród osób odbierających bezpłatną pomoc żywnościową, aż u 53% badanych osób pieniędzy nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb – w tym na zakup jedzenia. Z tego powodu jednym z celów Banków Żywności jest pozyskanie nowych darczyńców żywności wśród producentów żywności oraz kontynuowanie współpracy ze sprawdzonymi i godnymi zaufania partnerami, takimi jak Grupa Raben. Tradycyjnie również w dniach 24-25 listopada br. zostanie zorganizowana Świąteczna Zbiórka Żywności w sklepach stacjonarnych w całej Polsce.

(źr. Grupa Raben)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.