Dodaj ogłoszenie o pracy


Powstaje największa sortownia Poczty Polskiej

Powstaje największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny Poczty Polskiej – Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy w Ciemnem pod Radzyminem (tzw. Warszawa II) – poinformowała Poczta Polska w swoim komunikacie prasowym. Sortownia obsłuży zwiększające się wolumeny przesyłek kurierskich i paletowych. Obiekt zostanie oddany do użytku w tym roku. Pełną gotowość operacyjną, związaną z uruchomieniem sortera, osiągnie za kilka miesięcy, stając się najnowocześniejszym centrum logistycznym polskiej spółki pocztowej.

Poczta Polska konsekwentnie realizuje jedną z najważniejszych inwestycji na przestrzeni ostatnich lat, ukierunkowaną na optymalizację efektywności sieci logistycznej. W podwarszawskiej miejscowości Ciemne gm. Radzymin, na działce liczącej ponad 11 hektarów, budowany jest kompleks logistyczny Poczty Polskiej. Wykonawcą jest firma Panattoni. Łączna powierzchnia inwestycji wynosi prawie 50 tys. mkw. i obejmuje m.in. budynki hali magazynowej „Cross Dock” przeznaczonej do obsługi przesyłek paletowych oraz powierzchnię magazynowo – operacyjną, dedykowaną sortowaniu i ekspediowaniu przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych.

Prace budowlane zostały już niemal ukończone, trwają prace wykończeniowe. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się przeglądy przed odbiorowe obu hal. W październiku br. planowane jest przekazanie obiektu Poczcie Polskiej. Wówczas też nastąpi m.in. uruchomienie procesów obsługi przesyłek paletowych, jak również obsługi towarów handlowych w jednej z hal.

Równolegle w drugiej hali rozpoczęto prace związane z posadowieniem sortera do automatycznego opracowania przesyłek (firmy Beumer Group). Sorter będzie miał kształt pętli i zostanie wykonany w technologii „Cross-Belt”. Dzięki sześciu liniom podawania automatycznego, sześciu liniom podawania ręcznego i ponad 300 ześlizgom, będzie to największa z dotychczasowych maszyn w Poczcie Polskiej. Wydajność operacyjna urządzenia pozwoli na posortowanie 15 tys. przesyłek na godzinę. Nowa maszyna opracuje nie tylko przesyłki z własnego obszaru działania, ale również stanie się wsparciem dla innych jednostek logistycznych Poczty. Odbiór sortera planowany jest na II kwartał 2024. I to właśnie wówczas nowy węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy w Ciemnem osiągnie pełną moc.

Nowoczesne maszyny, które zwiększą efektywność obsługi paczek, znajdą się zarówno w istniejących, jak i w nowo budowanych sortowniach spółki. W sortowniach we Wrocławiu i Lublinie już zostały oddane do użytku sortery do automatycznego opracowania przesyłek KEP. Kolejny – w III kwartale br. – rozpocznie pracę w Lisim Ogonie k. Bydgoszczy. W perspektywie najbliższych lat umożliwi to Spółce realizację celów, stanowiących jeden z filarów strategii, w tym dalszy rozwój perspektywicznych usług kurierskich i paczkowych, e-commerce i logistycznych.

(źr. Poczta Polska)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.