Dodaj ogłoszenie o pracy


Zeroemisyjny transport towarów - Volvo Trucks, IKEA i Grupa Raben łączą siły

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężkiego. IKEA wprowadzi ciężkie elektryczne samochody ciężarowe Volvo do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych w dwóch swoich fabrykach w Zbąszynku, w Polsce, które będą obsługiwane przez Grupę Raben. Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych na duża skalę w większej sieci transportowej.

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych, realizującym ponad dwa miliony przesyłek rocznie, na całym świecie. Aby osiągnąć swój strategiczny cel klimatyczny, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas transportu produktów o 70% na przesyłkę, elektryfikacja pojazdów ciężarowych ma kluczowe znaczenie. Elektryfikacja transportu to jedno z rozwiązań, które ma na celu przeciwdziałanie głównym przyczynom zmian klimatycznych.

Teraz IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben, połączyły siły w Polsce, aby wdrożyć zeroemisyjne samochody ciężarowe Volvo FM Electric. Pojazdy będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami IKEA Industry położonymi w odległości 14 kilometrów od siebie w Zbąszynku i Babimoście w zachodniej Polsce. Pojazdy będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą odnawialnej energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Pierwszy elektryczny samochód ciężarowy rozpocznie pracę jesienią, a plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

- Z przyjemnością ogłaszamy tę współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwia nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na duża skalę i jego współzależności w większej sieci transportowej - mówi Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor zarządzający IKEA Industry Zbąszynek.

- Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z IKEA i Grupą Raben w kierunku bardziej zrównoważonych transportów ciężarowych. Zarówno IKEA, jak i Raben mają ambitne cele klimatyczne, podobnie jak Volvo. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzonej współpracy w przyszłości - mówi Robert Grozdanovski, SVP Europe Central East & East w Volvo Trucks.

- Dla Grupy Raben projekt ten jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji naszej własnej floty, zmierzającym do realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno naukowo przez ekspertów Science Based Targets (SBTi). Jest to również ważny projekt dla procesu transportu całopojazdowego. Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą - mówi Piotr Banasiak, dyrektor zarządzający Raben Transport.

Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych samochodów ciężarowych w 2019 roku, jako jedna z pierwszych marek samochodów ciężarowych na świecie. Dziś firma ma sześć modeli elektrycznych pojazdów w produkcji seryjnej na całym świecie - to najszersza linia elektrycznych ciężarówek w branży. Celem firmy jest, aby do 2030 roku połowa jej całkowitej sprzedaży samochodów ciężarowych była elektryczna.

IKEA Industry jest zintegrowaną częścią IKEA Supply i wewnętrznych zakładów produkcyjnych IKEA. Ze swoimi 22 zakładami w ośmiu krajach, IKEA Industry jest największym na świecie producentem mebli drewnianych i zatrudnia około 17 500 pracowników.

Grupa Raben to dostawca logistyczny, który oferuje kompleksowe usługi TFL: logistykę kontraktową, sieć drogową (krajową, międzynarodową i Wschód), Fresh Logistics, transport FTL & intermodalny, fracht morski i lotniczy. Posiada ponad 160 własnych oddziałów w 15 krajach Europy, a każdego dnia wysyła w trasę ponad 9 000 samochodów ciężarowych.

(źr. Volvo Trucks Poland)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.