Dodaj ogłoszenie o pracy


Coca-Cola HBC, SAP i Shippeo razem usprawniają logistykę w Europie

Analiza predykcyjna oparta o algorytmy uczenia maszynowego i o rozwiązania SAP pozwoliła firmie Coca-Cola HBC usprawnić proces logistyczny, a rozwiązania chmurowe zwiększą o 40% liczbę dostaw monitorowanych w czasie rzeczywistym.

Cyfryzacja łańcucha dostaw to jeden z kluczowych trendów biznesowych. Globalne wyzwania stawiają wiele firm w trudnej sytuacji. Dodatkowo, jak pokazują badania PwC, aż 83% menedżerów uważa, że systemy digital supply chain, w które zainwestowali nie spełniły całkowicie pokładanych w nich oczekiwań. Jednak, aż 86% respondentów wskazało, że inwestycje w cyfryzację logistyki i łańcuchów dostaw są koniecznością. Z kolei jak pokazuje raport Oxford Economics przygotowany na zlecenie SAP, reagowanie w czasie rzeczywistym jest postrzegane jako główna bariera dla sukcesu łańcucha dostaw przez 40% ankietowanych menedżerów.
Jedną z firm, która postanowiła zainwestować w narzędzia pozwalające monitorować łańcuchy dostaw w czasie rzeczywistym, ponieważ w tym widzi jedną z głównych wartości rozwiązań z segmentu digital supply chain, jest Coca-Cola HBC.

Logistyczne wyzwania
Jako jeden z największych na świecie partnerów rozlewniczych The Coca-Cola Company, Coca-Cola Hellenic Bottling Company AG (Coca-Cola HBC) działa w niezwykle złożonym środowisku. Firma jest aktywna na 29 rynkach, gdzie jest wyłącznym partnerem globalnego love brandu i obsługuje 715 milionów konsumentów. Celem organizacji jest utrzymanie pozycji wiodącego gracza w swoim segmencie rynku spożywczego. Aby zrealizować ten plan, przedsiębiorstwo zdecydowało się wdrożyć rozwiązania cyfrowe, które pozwolą jej przejść z modelu reaktywnego planowania procesów logistycznych na modus operandi zbudowany wokół dokładnej analizy predyktywnej. Coca-Cola HBC potrzebowała rozwiązania zapewniającego monitorowanie transportu w czasie rzeczywistym, co pomogłoby jej usprawnić logistykę, poprawić współpracę z przewoźnikami i podnieść wskaźniki terminowych dostaw do klientów. Skala wyzwania była ogromna – z rozlewni firmy w ciągu roku wyjeżdża ponad 200 000 w pełni zatowarowanych ciężarówek. Ponieważ do tej pory Coca-Cola HBC korzystała z rozwiązań łańcucha dostaw starszej generacji, mogła tylko w ograniczonym stopniu monitorować dostawy w czasie rzeczywistym, co miało negatywny wpływ na efektywność logistyczną. Firma zdecydowała się sięgnąć po technologie SAP S/4HANA i rozwiązanie Shippeo SAS, aby zoptymalizować, unowocześnić i zdigitalizować swoje łańcuchy dostaw.
– Skala i złożoność naszej działalności wymagają dużego wysiłku administracyjnego i koordynacji z przewoźnikami, co sprawia, że obsługa procesu logistycznego jest czasochłonna. Dzięki integracji SAP S/4HANA z rozwiązaniem zapewniającym monitoring transportu w czasie rzeczywistym, usprawniliśmy operacje logistyczne i poprawiliśmy terminowość dostaw do naszych klientów – zauważa Valentin Radu, Logistics Technology and Automation Manager, Coca-Cola HBC.
Szybkie wdrożenie i wymierne efekty

W ramach trzymiesięcznego projektu, Coca-Cola HBC wdrożyła platformę SAP S/4HANA i wykorzystała SAP Integration Suite do płynnej integracji z platformą monitorującą transport w czasie rzeczywistym Shippeo SAS oraz innymi systemami logistycznymi. Po implementacji rozwiązania dla ponad 100 przewoźników i partnerów w 12 jednostkach biznesowych w dwóch falach, Coca-Cola HBC może teraz śledzić dostawy ładunków w czasie rzeczywistym, zmniejszając koszty transportu przy jednoczesnej poprawie poziomu usług i terminowości dostaw.
Algorytm uczenia maszynowego Shippeo oblicza dokładny szacowany czas przybycia dostawy i przekazuje go w czasie rzeczywistym dostawcom i klientom. Coca-Cola HBC może identyfikować transporty o krytycznym znaczeniu dla firmy i reagować z wyprzedzeniem na możliwe opóźnienia, dostarczać zautomatyzowane dowody dostawy, proaktywnie zarządzać transportami, usprawniać procesy i wykorzystanie zasobów oraz skuteczniej informować wszystkie podmioty zaangażowane w proces logistyczny. Dzięki wykorzystaniu technologii SAP, wiele procesów zostało zautomatyzowanych i nie wymaga już tak dużego zaangażowania zespołu firmy.

Po osiągnięciu pierwotnych celów w zakresie śledzenia dostaw, Coca-Cola HBC wdraża chmurowe rozwiązanie SAP i Shippeo na kolejnych rynkach, dążąc do zwiększenia odsetka dostaw śledzonych w czasie rzeczywistym z 50% do ponad 70%. Wykorzystuje również analizę danych w celu poprawy zarówno poziomu usług, jak i produktywności.
– Oczekiwania związane z terminowością dostaw, obejmujące zarówno dostawy następnego dnia, jak i dostawy w tym samym dniu, stale nabierają na znaczeniu wśród klientów. Wzrost tych oczekiwań wywiera rosnącą presję na funkcjonowanie łańcuchów dostaw. W celu skutecznego zaspokojenia tych coraz wyższych potrzeb, przedsiębiorstwa oferujące produkty i usługi koniecznie muszą wypracować strategie umożliwiające im utrzymanie tempa zmian na rynku. W tym kontekście narzędzia wspomagające cyfrowy łańcuch dostaw stanowią istotne narzędzie, umożliwiające nie tylko monitorowanie procesu transportu w czasie rzeczywistym, ale również umożliwiające szybką reakcję na wszelkie napotkane trudności – zauważa Adam Adamczyk, Head of Digital Supply Chain w SAP.

(źr. Shippeo SAS)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.