Dodaj ogłoszenie o pracy


Raport FM Logistic o automatyzacji w logistyce

Automatyzacja radykalnie zmienia oblicze dotychczasowych łańcuchów dostaw i wprowadza logistykę w nowy wymiar wydajności, bezpieczeństwa i efektywności. Czy w obecnych czasach możliwy jest rozwój operacji logistycznych bez inwestycji w nowe technologie? Jaki wpływ ma automatyzacja procesów magazynowych na wyniki biznesowe? Co jest głównym bodźcem przyspieszającym automatyzację w logistyce, a co barierą? Kiedy i jakie technologie warto wdrażać? Jak finansować takie inwestycje? FM Logistic, które właśnie wdrożyło swój największy projekt z zakresu automatyzacji w Europie Centralnej, odpowiada na te pytania w swoim raporcie.

Optymalizacja procesów magazynowych nie jest już tylko trendem, lecz standardem branżowym, pozwalającym na poprawę efektywności operacji logistycznych, utrzymanie płynności łańcucha dostaw i konkurencyjności na rynku. W ostatnich latach coraz częściej następuje ona poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Inwestycje w automatyzację magazynu to więcej niż tylko decyzja finansowa, to ruch strategiczny, który ma wpływ na funkcjonowanie i wydajność całego przedsiębiorstwa.
Chcąc zgłębić to zagadnienie FM Logistic, wiodący operator logistyczny i ekspert w projektowaniu rozwiązań dla łańcucha dostaw, opracował raport poświęcony rozwojowi i trendom automatyzacji w obrębie branży logistycznej. Badanie przeprowadzono wśród przedsiębiorstw prowadzących magazyny na potrzeby obsługi logistycznej zarówno tradycyjnych kanałów sprzedaży, jak i e-commerce z trzech państw: Francji, Polski oraz Indii. Celem dokumentu jest odpowiedź na pytanie jak innowacje mogą wpływać na biznes, konsumentów oraz pracowników magazynów.

10 lat do pełnej automatyzacji?
Jak wynika z raportu obecnie dominuje częściowa automatyzacja procesów logistycznych - 82% badanych firm postrzega ten stan jako normę. Większość respondentów badania pozytywnie też zapatruje się na pełną automatyzację niemal wszystkich procesów magazynowych w perspektywie 5 do 10 lat.
Najczęściej wymieniane technologie obejmują automatyzację sprzętu, tj. wózki widłowe, przenośniki taśmowe, przenośniki palet, regały itp. Jednak należy się też spodziewać zastosowania na coraz większą skalę robotyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jednocześnie większość organizacji uważa, że pozostaną takie obszary, w których nadal najlepiej sprawdzać się będzie praca manualna i interwencja człowieka. Dotyczy to m.in. customizacji produktów czy obsługi zwrotów. To pokazuje, że kluczem do rozwoju operacji magazynowych w przyszłości jest synergia między zautomatyzowanymi rozwiązaniami i działaniami ludzi.
- Wyniki raportu potwierdzają słuszność podejścia FM Logistic do kwestii automatyzacji.. Zdecydowanie stawiamy na rozwój nowych technologii, ale nie dążymy do automatyzacji za wszelką cenę. Skupiamy się na zidentyfikowaniu w procesach klientów obszarów wymagających wsparcia i dobraniu takich rozwiązań, które przyniosą największe, wymierne korzyści dla biznesu. Jesteśmy też przekonani, że jednym z najważniejszych wyzwań na dziś jest budowanie wydajnych interfejsów pomiędzy ludźmi a maszynami - podkreśla Patrick Bellart, Robotization and Automation Director, FM Logistic.

Automatyzacja dla wymiernych efektów
Założenia te realizuje najnowsza inwestycja FM Logistic dla IKEA. W nowym magazynie operatora w Wiskitkach, na powierzchni 16 tys. mkw służącej do obsługi zamówień e-commerce zastosowano nowoczesne rozwiązania technologicznie, takie jak innowacyjne roboty asystujące od firmy Locus Robotics - pierwsza implementacja w Polsce, czy też automatyczna linia Savoye. Jest to największe wdrożenie automatyzacji w FM Logistic w regionie Centralnej Europy, które zapewnia większą efektywność i wydajność operacji logistycznych, oraz lepsze warunki pracy w magazynie. Klienci IKEA natomiast jeszcze szybciej i sprawniej otrzymają swoje produkty.

- W IKEA stawiamy na rozwój sprzedaży w środowisku omnikanałowym. Dajemy naszym klientom możliwość wyboru dogodnego miejsca oraz sposobu spotkania z nami. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze oraz automatyzacji zastosowanej w tym magazynie, możemy jeszcze szybciej odpowiadać na ich potrzeby. Obecnie klienci zyskali dodatkowe 2,5 godziny na złożenie zamówienia z dostawą kolejnego dnia. A co ważne, parcel unit, taki jak ten w Wiskitkach, jest najszybciej rozwijającą się częścią naszego biznesu. Ambicją IKEA pozostaje tworzenie lepszej codzienności dla wielu. Chcemy, by świat wyposażenia domu był przystępny cenowo, zrównoważony i wygodniejszy dla wszystkich – zapewnia Sebastian Kaczmarski, Kierownik ds. Centralnych Operacji Dystrybucyjnych, IKEA Distribution Services S.A.

- W FM Logistic wierzymy, że łańcuch dostaw ma ogromny wpływ na cały biznes i dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym partnerom dopasowaną do ich potrzeb usługę logistyczną. W najnowszym projekcie dla IKEA zastosowanie automatyzacji na dużą skalę było optymalnym rozwiązaniem. Wspólnie opracowaliśmy model operacji, który spełnia zarówno oczekiwania naszego klienta, jak i konsumentów końcowych, a także ułatwia pracę naszym zespołom magazynowym – mówi Guilhem Vicaire, Central Europe Business Solutions Director.

Porównując dynamikę wdrażania nowych technologii w magazynach można niewątpliwie zauważyć, że operacje i procesy logistyczne dla e-commerce są dziś automatyzowane najszybciej. W raporcie „Automatyzacja magazynów. Katalizator wydajności biznesu” eksperci FM Logistic prezentują wyniki dokładnych analiz tego zjawiska w odniesieniu do różnych czynników takich jak rodzaj rynków (dojrzałych i rozwijających się), branży, kanału sprzedaży, technologii, sposobu finansowania itp. Takie zestawienie daje możliwość holistycznego spojrzenia na obecny poziom automatyzacji, potrzeby, oczekiwania oraz ma pomóc jeszcze efektywniej zaplanować i zaprojektować automatyzację magazynu, na miarę potrzeb biznesu.

(źr. FM Logistic)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.