Dodaj ogłoszenie o pracy


Grupa Inelo łączy się z FireTMS

To już czwarta na przestrzeni ostatnich lat akwizycja Grupy Inelo, dostawcy w obszarze technologii dla transportu ciężkiego. Polska spółka, kontrolowana przez fundusz private equity Innova/6 z Grupy Innova Capital we wrześniu sfinalizowała kolejny zakup. Tym razem nabyła 81 proc. udziałów firmy FireTMS – oferującej oprogramowanie do zarządzania transportem w modelu SaaS dla małych i średnich graczy w Europie Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę wcześniejsze nabycie spółki Marcos Bis i poszerzenie portfolio produktów o wiodące na rynku rozwiązanie TMS, Grupa Inelo staje się liderem w sektorze TMS w Polsce, z około 30-35 proc. udziałem w rynku. – To już kolejna transakcja, która wpisuje się doskonale w naszą strategię digitalizacji transportu w Polsce, ale także pozwala wykonać kolejny krok w kierunku rozwoju oferty one stop shop na terenie Europy – mówi Magdalena Magnuszewska, prezes Grupy Inelo.

Perspektywy dla rynku rozwiązań TMS napawają optymizmem. Szacuje się, że ten segment będzie rósł średnio od 10 do 20 proc. rocznie, a jednym z głównych czynników napędzających jego rozwój jest stosunkowo niska penetracja tej części rynku. Szczególnie w obszarze narzędzi dla małych i średnich przedsiębiorstw transportowych i logistycznych. W przeciwieństwie do produktów telematycznych czy czasopracowych, gdzie nierzadko klienci działają już z jakimś rozwiązaniem – w przypadku systemów klasy TMS, wśród firm dysponujących flota do 20 pojazdów istnieje spora grupa, która takiego rozwiązania jeszcze nie posiada.

To jeden z powodów, dla których Grupa Inelo podjęła decyzję o połączeniu sił z FireTMS, spółką dostarczającą rozwiązanie TMS w modelu SaaS dla MŚP na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Transakcja dotyczy zakupu całego pakietu udziałów od obecnych udziałowców: Trans.eu (51 proc.) oraz pasywnego akcjonariusza indywidualnego, a także częściowy wykup dwóch założycieli FireTMS.
- Połączenie sił z tak nowoczesną spółką, to dla nas kolejny krok w rozwijaniu i udoskonalaniu usług typu one stop shop dla branży TSL. Oprogramowanie działające w pełni online zajmuje 4. pozycję z około 10-15 proc. udziałem w polskim rynku rozwiązań do zarządzania transportem. Transakcja pozwoli zasilić dotychczasowe portfolio produktów Grupy Inelo o brakujący istotny element, czyli TMS w modelu SaaSowym, dedykowany małym i średnim firmom przewozowym i logistycznym, które stanowią spory segment klientów w naszej spółce. Po gruntownych analizach i obserwacjach rynku oraz po nabyciu Marcos Bis i TMS Nawigatora przeznaczonego dla większych graczy, dostrzegliśmy, jak duży potencjał tkwi w tym sektorze. Cieszymy się, że razem z FireTMS, dostarczającym najlepszy w swojej klasie produkt eTMS, będziemy mogli go w pełni wykorzystać. Z pewnością nie zabraknie również okazji do wymiany wartościowego know-how i najlepszych praktyk pomiędzy stronami transakcji, ponieważ założyciel FireTMS, Krzysztof Adamczyk pozostanie w roli CEO w nabytej spółce – mówi Magdalena Magnuszewska, prezes Grupy Inelo.

- Korzyści z połączenia FireTMS z Grupą Inelo są bez wątpienia obopólne. Z jednej strony nasz Partner zyskuje rozwiązanie, które uzupełni jego portfel produktów, a z drugiej strony my otrzymujemy możliwość znacznie szybszego niż dotychczas rozwoju naszej spółki w Polsce i za granicą. Umożliwia to przede wszystkim zbieżny profil klienta, a także oferowane produkty, które są w pełni ze sobą komplementarne, dzięki czemu mogą być dostarczane klientom Grupy Inelo wraz z innymi systemami. Ostrożne szacunki pozwalają zakładać, że nasze rozwiązanie może trafić nawet do 2000 klientów Grupy w ciągu kolejnych 3 lat, co stanowi imponujący wynik – dodaje Krzysztof Adamczyk, CEO FireTMS.

Kolejny krok w ekspansji zagranicznej
Rok temu Grupa Inelo podjęła decyzję o przejęciu udziałów w słoweńskiej spółce telematycznej CVS Mobile i tym samym stała się liderem w obszarze zintegrowanych rozwiązań technologicznych dla transportu ciężkiego w regionie CEE/SEE. Na tej bazie Grupa znacząco zwiększy obszar geograficzny dystrybucji swoich produktów, w szczególności w obszarze zarządzania czasem pracy – dzięki rozwiązaniu TachoScan Web, które uzupełnia gamę narzędzi telematycznych przeznaczonych dla flot ciężkich.

Kolejnym etapem w realizacji strategii „one stop shop” na rynkach zagranicznych jest dokonana akwizycja FireTMS, który uzupełnia portfel produktów Grupy Inelo o rozwiązanie TMS, w pełni dostosowane do sprzedaży na rynkach zagranicznych.
- Obecnie spółka posiada 650 klientów w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii oraz Niemczech i to właśnie w tych regionach chcemy się dalej rozwijać i pozyskiwać klientów. Produkt FireTMS oprócz polskiej wersji językowej posiada jeszcze 7 różnych wariantów językowych, m.in. angielską, niemiecką, czeską czy rumuńską, więc jest w pełni do tego przystosowany. Wierzymy, że dzięki połączeniu z Grupą Inelo, nasz produkt w przyszłości stanie się europejskim liderem w segmencie eTMS – komentuje Krzysztof Adamczyk.

- Zarówno akwizycja CVS Mobile, której dokonaliśmy rok temu, jak również obecna FireTMS, otworzyła przed Grupą Inelo kolejne rynki i dała znacznie większe możliwości. Jedną z nich jest zwrócenie się w kierunku naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec, a to za sprawą działalności obu spółek w tym dużym i silnym regionie. To sprawia, że w przyszłość patrzymy z jeszcze większym apetytem – dodaje Magdalena Magnuszewska.

Po dokonaniu czterech akwizycji na przestrzeni ostatnich kilku lat, przedstawiciele spółki zgodnie zapowiadają w najbliższym czasie skupienie się na obecnej integracji tych podmiotów, zarówno pod kątem produktowym, jak również samego ich funkcjonowania. Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać ich potencjał.

(źr. Grupa Inelo)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.