Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska premiuje swoich pracowników – każdy z nich otrzyma 500 zł

Pracownicy Poczty Polskiej otrzymają dodatkowe pieniądze do wynagrodzenia w wysokości 500 zł brutto. Zarząd Poczty Polskiej S.A. zadecydował, że wypłaci je jeszcze w tym roku, przed świętami Bożego Narodzenia, w podziękowaniu za wzmożoną pracę w najbardziej intensywnym w ciągu roku okresie.

Wypłata dodatkowych środków to forma podziękowania pocztowcom za wzmożoną pracę w okresie przedświątecznym, w czasie którego tygodniowo Poczta może obsługiwać nawet 60% więcej paczek niż w innych okresach roku. Kurierzy Poczty doręczają przesyłki Pocztex nawet w soboty i w niedziele.

- Zakładano, że pracownicy otrzymają dodatek ze środków, które Spółka pozyska z Tarczy Antycovidowej, jednak Zarząd podjął decyzję, aby jeszcze przed świętami nagrodzić pracowników. Zarządzający Spółką mają nadzieję, że dodatkowa motywacja finansowa przełoży się na to, że tegoroczny szczyt paczkowy będzie udany, zarówno dla Poczty Polskiej, jak też przede wszystkim dla naszych klientów. Okres przedświąteczny to czas wytężonej pracy dla pocztowców, od której zależy satysfakcja naszych klientów, oczekujących na paczki z gwiazdkowymi prezentami - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Pracodawca zawarł z Organizacją Międzyzakładową NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej aneks do porozumienia z dn. 12 października br., który znosi dotychczasowy warunek wypłaty, jakim było pozyskanie środków z Tarczy Antycovidowej. Warto przypomnieć, że w wyniku wypracowanego porozumienia w przyszłym roku dwuetapowo wzrosną także wynagrodzenia zasadnicze pracowników Poczty Polskiej:
• od 1 stycznia 2022 r. – nastąpi wzrost wynagrodzeń zasadniczych o 250 złotych brutto, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzeń średnio o 338 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat,
• od 1 lipca kwota – wynagrodzenia zasadnicze wzrosną o kolejne 50 zł brutto do poziomu 300 zł brutto, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzeń średnio o 405 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat.

Podwyżki, pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej Spółki, otrzymają wszyscy pracownicy Spółki objęci Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. W efekcie w roku 2022 pocztowcy zarobią średnio o 4,5 tys. zł więcej niż w roku 2021.

(źr. Poczta Polska)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.