Dodaj ogłoszenie o pracy


FM Polska usprawnia bazę danych dzięki wdrożeniu GLN

Globalny Numer Lokalizacyjny (GLN) jest jednym z głównych standardów identyfikacyjnych w ramach Systemu GS1. GLN to 13-cyfrowy numer, który jednoznacznie określa lokalizację prawną, fizyczną lub funkcjonalną w łańcuchu dostaw, np. magazyn, sklep, biuro lub punkt odbioru towaru. Wprowadzenie GLN w firmie logistycznej FM Logistic było częścią procesu ujednolicenia danych. Standaryzacja adresów dostaw i usunięcie duplikatów sprawiło, że z bazy zniknęło aż 80% zbędnych rekordów, a firma odniosła wiele korzyści.



Firma FM Polska wykorzystała numery GLN do usprawnienia swojego systemu zarządzania transportem (TMS - Transport Management System)). Dzięki temu zyskała pewność, że towar trafi do właściwego odbiorcy, w odpowiednim miejscu i czasie. - Korzystanie z otwartych i znanych wszystkim standardów GS1 wydawało się nam optymalną opcją. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wdrożenie GLN, który w jednoznaczny sposób pozwolił na identyfikację naszych klientów oraz ich lokalizacji - mówi Radosław Urbański, Project Manager CE FM Polska.

80% mniej zbędnych danych
Aby wprowadzić GLN w swoim systemie TMS, FM Polska skorzystała z rozwiązania od GS1 Polska - platformy GlobLOC. Jest to otwarta baza danych o lokalizacjach, które są oznaczone numerami GLN. Każda lokalizacja w tej platformie posiada podstawowe dane, takie jak adres i współrzędne geograficzne. Zawiera też parametry logistyczne, np. warunki awizacji i wymagania w zakresie rozładunku/załadunku. Dzięki GlobLOC, FM Polska mogła zweryfikować i uaktualnić dane o swoich kontrahentach, a także usunąć duplikaty i błędy z bazy danych. W efekcie, z bazy zniknęło aż 80% zbędnych rekordów.

Korzyści z GLN w FM Polska
Wdrożenie GLN przez FM Polska przyniosło wiele korzyści dla firmy i jej partnerów biznesowych. Pracownicy mogą teraz precyzyjnie zidentyfikować kontrahentów oraz fizyczne lokalizacje miejsc przeznaczenia towaru, unikając problemów z dostawami. Firma FM Polska wykorzystała również GLN w komunikacji elektronicznej, np. w komunikacie awiza dostawy (DESADV). GLN pomaga także tworzyć statystyki, raporty i automatyczne taryfy oparte na znaczniku odbiorcy sieciowego. - Nie spodziewaliśmy się, że wdrożenie globalnego identyfikatora GLN przyniesie tak wiele namacalnych korzyści. Ustandaryzowanie opisu i danych podstawowych klientów w naszym systemie TMS to dopiero początek. Dzięki GLN możemy precyzyjnie dostosować plany dostaw do konkretnych wymagań i preferencji różnych odbiorców. To bardzo usprawniło naszą codzienną pracę - komentuje Radosław Urbański z FM Polska.

Business case dostępny jest tu: https://gs1pl.org/app/uploads/2024/02/Wdrozenie_GLN_w_FM_Polska_BC.pdf

(źr. GS1 Polska)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.