Konto pracodawcy


Ile może zarobić manager i specjalista w logistyce?

Firma doradztwa personalnego Antal wydała właśnie 7. Raport Płacowy Antal 2017, który jest przygotowywany co roku i zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku w różnych branżach.

Raport Płacowy Antal 2017 prezentuje wynagrodzenia oferowane pożądanym przez pracodawców specjalistom i menedżerom w Polsce. Badani pracownicy mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają. Według tegorocznej edycji badania, średnie wynagrodzenie im oferowane wyniosło 11 662 zł. Zarobki proponowane kandydatom rok do roku wzrosły aż o 14 proc. Na szczycie tabeli plasuje się wyższa kadra zarządzająca ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 21 413 PLN. W dalszej kolejności na bardzo atrakcyjne stawki mogą liczyć pracownicy branży IT – średnio 12 600 PLN oraz w specjaliści i menedżerowie w farmacji (11 879 PLN). Najwyższe wzrosty wynagrodzeń w porównaniu do roku poprzedniego odnotował zaś obszar HR, IT oraz SSC/BPO. Największy spadek średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto odnotowano w obszarze Sprzedaży i Marketingu oraz Prawa. Walka o najlepszą kadrę najwyższego szczebla przybrała na sile, ale pracodawcy zachowują się bardzo selektywnie. Dłużej niż w latach ubiegłych rozważają zatrudnienie, ale raz podjęta decyzja jest wdrażana szybko. Częściej również wolą zatrudnić „v-ce mistrza świata”, od „mistrza świata” twierdząc, że osoba mniej doświadczona, ale z odpowiednimi pomysłami, pasją, podejściem „ręce na pokład” będzie miała niższe oczekiwania finansowe i jednocześnie będzie miała większą motywację do udowodnienia swojej wartości dla firmy w nowym miejscu pracy.


- Pracownicy mogą snuć z optymizmem odważne plany rozwojowe w 2018 roku. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju daje im poczucie bezpieczeństwa, a liczne inwestycje zagraniczne otwierają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. W konsekwencji rośnie konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, która sprawia, że poziom ich wynagrodzeń cały czas rośnie. Aby kandydat jak najwięcej „zyskał” na tak dynamicznym rynku pracy, powinien rozważyć kontakt z wyspecjalizowanymi w danej branży rekruterami, którzy pomogą mu pokierować karierą, zarekomendują perspektywiczne oferty oraz podpowiedzą, jakiego rzędu wynagrodzenia może oczekiwać w przypadku wybranego stanowiska pracy – podkreśla Artur Skiba, prezes zarządu Antal.
Na decyzję o zmianie pracodawcy (lub pozostanie u obecnego) cały czas największy wpływ ma płaca zasadnicza – tak wskazało 4 na 10 respondentów badania. Coraz ważniejszą pozycję w strategiach wynagrodzeń powinny zajmować świadczenia pozapłacowe, które trzeba dostosować do grup pracowniczych, wieku, momentu w życiu i zainteresowań. Bowiem nie każdy benefit jest tak samo wartościowy dla każdego kandydata.
Średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i managerom w Polsce
- Pomimo tego, że płaca zasadnicza cały czas ma największy wpływ na decyzję o zmianie lub pozostanie u pracodawcy, to świadczenia pozapłacowe są również istotne i ich siła rośnie. Na rynku obserwujemy stały wzrost zainteresowania benefitami wśród kandydatów. Jednak warto przy tym zdefiniować co faktycznie jest wartością w oczach pracowników. To ważne, bo specjaliści i menedżerowie nie postrzegają już prywatnej opieki medycznej czy karty sportowej jako atrakcyjnego dodatku, ale jest to dla nich standard uposażenia ich umowy o pracę. Kandydaci analizują również, które firmy oferują benefity w sposób świadomy i spójny z ich potrzebami - np. dla rodziców małych dzieci istotna będzie propozycja daily care w firmie dla ich pociech, dla młodych wchodzących na rynek pracowników dostęp do nowych technologii, częste spotkania integracyjne czy zawody w piłkarzyki w biurze, dla osób dbających o zdrowie będą to programy wellness. Benefity trzeba dostosować do grup pracowniczych, wieku, momentu życiowo-zawodowego i zainteresowań – mówi Małgorzata Pukropek, manager Antal HR Consulting.

Ile można zarobić w logistyce?
Średnia płaca managera i specjalisty w logistyce wynosi: 8 591 PLN, w roku ubiegłym było 7978 PLN. - W branży TSL przez kilka lat wynagrodzenia utrzymywały się na niezmiennym poziomie. W 2017 roku zaobserwowaliśmy niewielki, 7-procentowy wzrost. Wpłynęła na to walka o kandydata w logistyce kontraktowej. Jest to obszar bardzo szybko rozwijający się na rynku, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pracowników. W zakresie transportu drogowego zauważalny był niewielki wzrost płac na stanowiskach specjalistycznych: spedytor, planista transportu czy dyspozytor. Pracodawcy bardziej stawiają na atrakcyjny system premiowy, aniżeli wynagrodzenie podstawowe. W obszarze stanowisk sprzedażowych wynagrodzenia utrzymują się na niezmiennym poziomie – wymienia Fabian Pietras, team manager Antal Logistics & Construction.
Z kolei tegoroczny 10-cio procentowy wzrost wynagrodzeń w firmach produkcyjnych odzwierciedla tendencję wzrostową utrzymującą się od kilku ostatnich lat. Wzrost wynagrodzeń obserwujemy w szczególności w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, jak również w branży FMCG na stanowiskach specjalistycznych lub eksperckich. W nieco mniejszym stopniu jest to widoczne na stanowiskach menedżerskich. Na menedżerskim poziomie mamy wrażenie, że nadal firmy mogą spokojnie wybierać spośród wielu kandydatów, których liczba w procesach rekrutacyjnych jest zdecydowanie wyższa niż w latach ubiegłych – podkreśla Roman Zabłocki, business unit manager, Antal Engineering & Operations.

Co wpływało na wysokość wynagrodzeń w logistyce i produkcji?  
Doświadczenie - na bardzo dynamicznym obecnie rynku wysokość wynagrodzenia warunkowana jest zarówno przez zewnętrzny rynek pracy, jak i możliwości wewnętrzne wielu organizacji. Wzrost wynagrodzeń w wielu firmach zobligowany był staraniami zatrzymania kluczowej kadry menedżerów lub inżynierów. Organizacje, które zdecydowały się na promocję swoich pracowników w strukturze, bardzo często musiały na powstały wakat zrekrutować osoby z większymi oczekiwaniami finansowymi lub z mniejszymi kompetencjami. Musimy również pamiętać, że ulokowane w Polsce stanowiska w strukturach międzynarodowych nadal są niżej wynagradzane niż w krajach Europy Zachodniej. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój firm z polskim kapitałem (zarówno w Polsce, jak i za granicą), organizacje te sięgają zarówno po inżynierów i menedżerów z doświadczeniem w międzynarodowych organizacjach proponując im zdecydowanie wyższe wynagrodzenie niż kilka lat temu.
Znajomość języków obcych - zwłaszcza języka angielskiego jest prawie wszędzie absolutną podstawą. Ze względu na trudności w pozyskaniu pracowników z bogatym doświadczeniem i zaawansowaną znajomością np. języka niemieckiego, pracodawcy częściej decydują się na zatrudnienie mniej wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają tę kompetencję językową, celem dalszego ich rozwoju. Coraz częściej firmy dopytują również o kompetencje związane ze znajomością języka francuskiego czy włoskiego.
Sukcesy - kandydaci coraz chętniej i z większą świadomością chwalą się odniesionymi sukcesami. Analizując jednak samo pojmowanie sukcesu, widzimy sporą przepaść międzypokoleniową. Można odnieść wrażenie, że grupa młodych inżynierów i menedżerów – przedstawicieli pokolenia Y – posiada na swoim koncie średnio tyle samo lub więcej sukcesów, co osoby z dłuższym o dekadę doświadczeniem zawodowym. Sedno tego zróżnicowania może tkwić w tym, że jeszcze pewien czas temu, gdy w wielu organizacjach brakowało odpowiednich zasobów, negocjacje z potencjalnymi klientami i dostawcami wpływały na dalsze funkcjonowanie firm w następnych latach. Obecnie pojęcie sukcesu zawodowego ograniczane jest często do wykonania z należytym skutkiem i zaangażowaniem należących do nas obowiązków.
Umiejętności interpersonalne - organizacje coraz częściej przykładają uwagę do weryfikacji u kandydatów kompetencji miękkich. W procesach rekrutacyjnych wywiad kompetencyjny lub testy sprawdzające i opisujące umiejętności to już standard. Firmy, które nie mają możliwości zaoferowania wyjątkowo konkurencyjnego wynagrodzenia, poszukują osób, które w dość krótkim czasie zdobędą kompetencje i wiedzę poprzez odpowiednią postawę i zmotywowanie. Firmy, które płacą rynkowo lub więcej także posiadają coraz wyższe oczekiwania co do kandydatów, ponieważ chcą być konkurencyjne na międzynarodowym rynku pracy.

Regionalność a wynagrodzenia - płace w regionach kraju różnią się na poziomie ok. 10-15 proc. Wciąż widoczna jest tendencja oferowania wyższych wynagrodzeń w większych aglomeracjach i ich okolicach, lecz znaczący wzrost oferowanych płac widać również w średnich aglomeracjach lub ośrodkach z konkurencyjnym rynkiem pracy. Wielu specjalistów lub menedżerów decyduje się po kilku latach relokacji powrócić w rodzinne strony otrzymując wynagrodzenie adekwatne do kompetencji i doświadczeń zdobytych w innej lokalizacji. Sytuacja taka ma miejsce w szczególności wtedy, gdy osoby wracając w rodzinne strony mogą ograniczyć czy zmniejszyć koszty życia.

(red./źr. Antal)

kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
Zgłoszenie celne a komunikaty IE599 i IE45 - o czym przedsiębiorca wiedzieć powini ...
Efekt pakietu mobilności – jak się do tego przygotować?
Zaległy urlop tylko do 30 września, udzielany także bez zgody pracownika
Rząd wprowadza pakiet Slim VAT – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Jak wyłapać „czarne owce” – czy kontrole pracowników na home office będą s ...
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Przemysł w Europie będzie potrzebował ponad 11,5 mln mkw. powierzchni magazynowej
Nieruchomości magazynowe napędzają rynek inwestycyjny
COVID-19 przyspieszy rozwój sektora e-commerce w Europie o rok
Podatkowe znaki bezmyślności czyli banderole
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DB Schenker Technology Center Warsaw wyróżnione Great Place to Work
Brambels wdraża nowatorskie regeneratywne łańcuchy dostaw
DHL Express drugi wśród najlepszych miejsc pracy na świecie
Dachser poszerza ofertę połączeń czarterowych w okresie szczytu paczkowego
Volvo Trucks rozpoczyna klienckie testy elektrycznych samochodów ciężarowych
Praca zdalna zostanie, ale nie zastąpi biur, gdyż są nam potrzebne bardziej, niż ...
Poczta Polska rozbudowuje sieć automatów paczkowych
Andrzej Klimek nowym dyrektorem w zespole Fracht FWO Polska
Opłaty na Węgrzech będzie można już rozliczać za pomocą DKV Box Europe
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC