Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy Polki potrafią? Sukcesy kobiet i Wybory Kobiety Sukcesu

Czy kobiety mogą mieć swoje własne wybory, gdzie nie liczą się długie nogi, a mądrość, doświadczenie i piękno ducha? 170 wyróżnionych kobiet w 3 regionach Polski z dumą nosi ten tytuł Kobiety Sukcesu. Tych regionów może być więcej.

Ewa Domaradzka-Ziarek, organizatorka Wyborów Kobiety Sukcesu na Warmii i Mazurach, Mazowszu i Śląsku chce razem ze swoimi współpracowniczkami upowszechnić te formułę honorowania kobiet w innych regionach organizując Ogólnopolską Galę Kobiet Sukcesu. W tym celu zgłosiła projekt do finansowania społecznościowego internautów na Polakpotrafi.pl.
www.polakpotrafi.pl/projekt/gala-kobiet

Udało się jak dotąd już 15 razy zorganizować takie wybory na Warmii i Mazurach, trzykrotnie na Mazowszu i dwa razy na Śląsku.

Wśród wyłonionych dotąd laureatek są tak wspaniałe kobiety jak Bernadetta Strąk z Częstochowy (Kobieta Sukcesu Śląska 2013), która stworzyła ośrodek dla niechcianych noworodków, rehabilituje je i przekazuje oczekującym na adopcję rodzicom. W ten sposób dała nowe życie 600 dzieciom. Laureatką Mazowsza w minionym roku była Joanna Radziwiłł, psycholog, która opiekuje się ubogimi dzieciakami z ulicy na warszawskiej Saskiej Kępie prowadząc Fundację im. Św. Jana Jerozolimskiego. A Anna Rok z Barczewa pod Olsztynem – Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur 2013 - jest bibliotekarką, która osiąga wyjątkowe w województwie i w Polsce wyniki czytelnictwa, poza tym organizuje plenery malarskie i wystawy. Jest niezwykle pogodną i otwartą osobą, pomimo, że od 20 lat wychowuje córkę chorą na rzadką odmianę autyzmu, co wymaga bezustannej rehabilitacji dziewczyny.

Jak udaje się wyławiać takie „perły”? Formuła Wyborów Kobiety Sukcesu przewiduje, że kandydatki zgłaszają społeczne gremia: lokalne media, organizacje pozarządowe i samorządy, a Złotą Dziesiątkę i spośród niej Kobietę Sukcesu roku w tajnym głosowaniu wybiera 10-osobowa kapituła, której członkami są regionalne autorytety, osoby znane,  przedstawiciele mediów, ludzie biznesu. To grono ocenia osiągnięcia kobiet w różnych dziedzinach, mając na względzie pokonany stopień trudności w osiągnięciach zawodowych pań i wielkość zasięgu społecznego oddziaływania dokonań laureatek.
Każda Gala Kobiet Sukcesu to emocje i wzruszenia, gdy można oklaskiwać takie bohaterki na scenie.

Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa przywraca właściwe znaczenie słowu SUKCES – mówi Ewa Domaradzka-Ziarek. -W tych wyborach liczy się nie zdobyty majątek, sława czy pozycja, lecz uznanie społeczne dla kobiet, ich dokonań i siły charakteru. Mam wewnętrzne przekonanie, że ten sposób honorowania wyjątkowych kobiet spodoba się w innych regionach Polski i znajdziemy tam partnerów. Stanie się to tym szybciej, im więcej przyłączy się teraz do nas kobiet i mężczyzn wspierając zbiórkę funduszy na realizację tego projektu na portalu Polakpotrafi.pl.

Kobiety w Polsce, i nie tylko w Polsce, cierpią na deficyt uznania. Żyjemy w męskim świecie, w którym obowiązuje percepcja męska. Mężczyźni zarządzają, kierują, oceniają, widząc głównie dokonania innych mężczyzn. Obserwowane przez nas od lat wszelkie gale, plebiscyty i akademie honorują głównie mężczyzn. W cieniu jest cały ogromny obszar, w którym przejawia się aktywność kobiet, jak edukacja, opieka nad małymi, starszymi, niepełnosprawnymi, potrzebującymi, zwierzętami. To kobiety wiodą prym w ekonomii społecznej, to one najczęściej zakładają i prowadzą organizacje i stowarzyszenia. Kobiety też, pomimo trudniejszych warunków w realizacji swoich karier, osiągają wyżyny w nauce, sztuce, sporcie, w samorządach, również w biznesie, chociaż ich firmy są nieco inaczej zarządzane, bardziej demokratycznie, bez wielkiego ryzyka finansowego, z większym akcentem na harmonijne relacje w zespole. Kobiety są lepszymi uczennicami i studentkami, lecz w życiu zawodowym często ustępują mężczyznom w wyścigu do awansów, czy wyższych stanowisk. Jeśli to mężczyźni zasiadając w gremiach decyzyjnych oceniają, widzą zwykle tylko innych mężczyzn. Dlatego wyróżnianie kobiet musi być odrębną inicjatywą.

Wśród ambasadorów projektu są: Anna Popek - laureatka ze Śląska 2013, Katarzyna Kalicińska - laureatka z Mazowsza (Gala 2013), Jolanta Fajkowska - laureatka z Warmii i Mazur 2007, Krzysztof Hołowczyc, laureat Dużej Buźki z Warmii i Mazur 2008 i Dariusz Michalczewski TIGER, laureat statuetki Duża Buźka od pań na Gali Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur w 2009 roku.

Więcej informacji na temat projektu na Polakpotrafi.pl/projekt/gala-kobiet.

Crowdfunding - to słowo w Polsce pojawiło się po raz pierwszy już kilka lat temu. Ale idea, by za pomocą sieci i innych nowoczesnych metod zbierać pieniądze na różnorakie projekty biznesowe, artystyczne czy społeczne, ma swoją kilkunastoletnią historię. Już w 1997 roku fani brytyjskiej grupy rockowej Marillion zebrali w sieci pieniądze na tournée grupy po USA.
Crowdfunding jest formą finansowania społecznego różnorodnych projektów. Tak jak wiele internetowych rozwiązań, crudfunding przyszedł do nas zza oceanu. Trzy lata temu powstał polski portal zbiórek społecznościowych Polakpotrafi.pl. Jego pierwowzorem był  amerykański Kickstarter.com, który pozwalał na realizacje wielu twórcom swoich pomysłów.

W projekcie Polak Potrafi obowiązuje pewna zasada – finansowanie typu „wszystko albo nic”. Jeśli przed upływem przewidzianego czasu na uzyskanie dofinansowania projekt nie osiągnie zakładanego celu finansowego, wówczas darczyńcom zostają z powrotem wypłacone środki pieniężne. Otrzymają je oni w całości. Twórca projektu nie otrzymuje żadnych pieniędzy.

Kontakt:
Ewa Domaradzka-Ziarek
608509942, 89 5120307
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW.kobietysukcesu.eu
Facebook: Wybory Kobiety Sukcesu regionów Polski

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.