Dodaj ogłoszenie o pracy


9 na 10 firm logistycznych liczy na wzrost obrotów

Firmy z branż logistycznej, handlowej i produkcji są zgodne, że otoczenie gospodarcze w tym roku jest trudniejsze niż rok wcześniej - wynika z „Confidence Index” CBRE. Branże różnie patrzą jednak na przyszłość. Już 9 na 10 firm logistycznych uważa, że ich obroty w najbliższych 12 miesiącach wzrosną lub pozostaną bez zmian. W handlu i produkcji to zdanie podziela 60 proc firm. W kwestii warunków prowadzenia biznesu w kolejnych miesiącach logistyka ma już większe obawy. Tylko 28 proc. operatorów logistycznych zakłada poprawę, podczas gdy w handlu i produkcji liczy na to 36 proc. firm.

Z raportu „Confidence Index” CBRE wynika, że w ocenie przedsiębiorców z sektorów logistycznego, produkcyjnego i handlu obecna koniunktura w porównaniu z sytuacją sprzed roku jest trudniejsza. Twierdzi tak aż 78 proc. firm. Co trzecia firma oczekuje poprawy otoczenia gospodarczego w najbliższych miesiącach. Niemal połowa (44 proc.) przewiduje pewne zewnętrzne trudności w efektywnym prowadzeniu działalności, a 24 proc. oczekuje, że warunki biznesowe pozostaną na tym samym poziomie co w 2020 roku. Optymizmem napawa to, że na pytanie o przewidywane zmiany obrotów w przyszłym roku ponad połowa przedsiębiorców (52 proc.) prognozuje wzrost. Co czwarty zakłada, że obroty nie ulegną zmianie, taki sam odsetek oczekuje lekkiego spadku.

Operatorzy logistyczni surowo oceniają obecną koniunkturę gospodarczą
Niemal 7 na 10 przedsiębiorców twierdzi, że obecne warunki rynkowe są trudniejsze niż 12 miesięcy temu. Dodatkowo, zaledwie 28 proc. firm ma nadzieję, że za rok warunki prowadzenia biznesu będą korzystniejsze. Okazuje się jednak, że mała wiara w otoczenie gospodarcze nie idzie w parze z niską oceną prowadzenia własnego biznesu. Niemal wszystkie, bo 92 proc. firm logistycznych uważa, że ich obroty w najbliższych miesiącach wzrosną lub pozostaną bez zmian. Dodatkowo, połowa firm logistycznych spodziewa się wyższych zysków w nadchodzącym roku. Spadek przewiduje co trzeci przedsiębiorca.

Handel i produkcja liczą na poprawę
Już 88 proc. przedsiębiorców z sektorów handlu i produkcji uważa, że obecne warunki rynkowe są trudniejsze niż 12 miesięcy temu. Przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe patrzą za to w przyszłość z większym optymizmem niż logistycy – 36 proc. z nich uważa, że warunki prowadzenia działalności będą korzystniejsze (w logistyce 28 proc.). Co do obrotów, na wzrosty w kolejnych miesiącach liczy 6 na 10 przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, natomiast dwie piąte spodziewa się spadku. Wyższych zysków spodziewa się 38 proc. firm, co czwarta przewiduje spadek, a 37 proc. nie przewiduje żadnych zmian.

(źr. CBRE)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.