Dodaj ogłoszenie o pracy


Wschodzące lokalizacje magazynowe w Polsce – rynek kielecki

Kielce to miasto pełniące funkcję centrum gospodarczego, a także główny ośrodek z województwa świętokrzyskiego, w którym rozwija się lokalny rynek magazynowy. Historycznie, region ten związany był z eksploatacją i przetwórstwem surowców mineralnych z bogatymi tradycjami w przemyśle metalowym i budowlanym. Aktualnie, dzięki poprawie infrastruktury drogowej i centralnemu położeniu staje się nowym ważnym punktem na magazynowej mapie Polski.  Jaki jest potencjał sektora w regionie ocenili eksperci AXI IMMO.

Całkowite zasoby kieleckiego rynku magazynowego na zakończenie czerwca 2020 r. wynosiły 102 tys. mkw. (+41,5 proc. r/r). Ostatnim oddanym do użytku nowoczesnym parkiem logistycznym jest inwestycja firmy 7R (7R Park Kielce, 21,7 tys. mkw.), którą deweloper dostarczył na zakończenie 2019 roku. Obecnie w regionie położonym w południowo-centralnej Polsce brak projektów w trakcie realizacji. Rynek jest dość młody, dlatego deweloperzy będę podchodzić ostrożnie do nowych inwestycji, zwłaszcza spekulacyjnych. Aktualnie na kieleckim rynku, od ręki dostępnych jest ok. 35 tys. mkw. powierzchni magazynowej (34,5 proc., całkowitych zasobów).

Po stronie popytowej w pierwszej połowie 2020 roku zanotowano jedną transakcję najmu, w Panattoni Park Kielce (2,9 tys. mkw.). Ponadto, podpisano krótkoterminową umowę najmu na ponad 13 tys. mkw. W ostatnim czasie kielecki rynek zdominowany jest przez najemców z sektora tekstyliów, a także firmy logistyczne.
- Charakteryzując potencjał kieleckiego rynku magazynowego, jako pierwszy argument należy wskazać dobrą lokalizację na mapie Polski. Położenie miasta przy trasie S7 gwarantuje połączenia na północ do Warszawy i dalej do Trójmiasta, a na południe m.in. do Krakowa. Z kolei droga krajowa nr 74 łączy Kielce z regionem Polski Centralnej. Firmy zainteresowane rozwojem w tej lokalizacji z pewnością ucieszy fakt, że władze miasta są na ukończeniu nowego projektu Centrum Kształcenia Praktycznego, które w najbliższych latach dostarczy na ten rynek wielu specjalistów. Ponadto region ten dysponuje  dużym zasobem relatywnie tanich i przygotowanych terenów inwestycyjnych, dużym zasobem doświadczonej kadry, a także władzami miasta, które z chęcią pomogą znaleźć najbardziej komfortowe rozwiązanie dla inwestorów zainteresowanym rozwojem biznesu w stolicy województwa świętokrzyskiego. Lokalizacja ze względu na swoje atuty, może stać się atrakcyjną destynacją dla firm e-commerce, których trend rozwoju w nowych, dobrze skomunikowanych z siecią autostrad miastach wojewódzkich i regionalnych obserwujemy w ostatnich latac” – komentuje Danuta Dzierżak, Associate Director Industrial & Logistic w AXI IMMO.

(źr. AXI IMMO)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.