Dodaj ogłoszenie o pracy


Rekordowe przewozy intermodalne po I kwartale 2020 roku

Od lat w intermodalu występuje stabilny wzrost liczby przewiezionych jednostek. W I kwartale tego roku transportem intermodalnym na kolei przewieziono 5,4 mln ton towarów. Tak wysoki wynik odnotowano pierwszy raz. W I kwartale 2020 roku wzrosły wszystkie parametry w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Od stycznia do marca przewoźnicy kolejowi przetransportowali ponad 383 tysiące sztuk jednostek, co stanowiło blisko 593 tysiące TEU. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 11,8 % (wg TEU o 15,6%).

Łączna masa przewieziona w przewozach intermodalnych w I kwartale 2020 roku wyniosła ponad 5,4 mln ton, a wykonana praca przewozowa ponad 1,7 mld tonokilometrów. Wzrost odpowiednio o 16,9% i 3,7 % w stosunku do I kwartału 2019 roku. Udział przewozów intermodalnych w rynku kolejowym osiągnął poziom 10 % (wg masy) i 14 % (wg wykonanej pracy).

- Rynek przewozów intermodalnych systematycznie się rozwija, a dane za I kwartał 2020 r. potwierdzają ten trend. Pomimo wielu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa widoczne są wzrosty wszystkich parametrów – podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Dla dalszego rozwoju istotne są przemyślane działania w zakresie rozbudowy i modernizacji infrastruktury. Sprawne połączenia zapewniające efektywne wykorzystanie taboru oraz terminowy transport mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie kolei jako alternatywy do przewozów drogowych na dłuższych dystansach – komentuje Góra.
W I kwartale 2020 roku kolejowe przewozy intermodalne wykonywało 17 licencjonowanych przewoźników.

Najnowsze dane kwartalne dotyczące kolejowych przewozów intermodalnych są dostępne na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego w zakładce Statystyka przewozów towarowych.

(źr. UTK)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.