Dodaj ogłoszenie o pracy


Spadek kolejowych przewozów cargo i wzrost pasażerskich – UTK podało wyniki za luty 2020 r.

27,5 mln pasażerów i 18,1 mln ton towarów przewiozła kolej w lutym tego roku. W porównaniu z 2019 r. oznacza to wzrost liczby pasażerów o 9,3 proc. i spadek masy towarów 4,9 proc. – tak wyliczył Urząd Transportu Klejowego, który na koniec marca opublikował wyniki w przewozach kolejowych w lutym 2020 r.

Przewozy pasażerskie
Z danym UTK wynika, że w lutym koleją przewieziono 27,5 mln osób. Praca przewozowa wyniosła 1,7 mld pasażerokilometrów, a praca eksploatacyjna 14,3 mln pociągokilometrów. Oznaczało to wzrost w porównaniu z lutym 2019 r. odpowiednio o 9,3 proc., 5,7  proc. i 9,3 proc. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera w lutym wyniosła 62 km.
W pierwszych dwóch miesiącach tego roku przewieziono 56 mln pasażerów, wartość pracy przewozowej wyniosła 3,4 mld pasażerokilometrów, natomiast eksploatacyjnej 29,7 mln pociągokilometrów, co oznacza wzrost odpowiednio o 8,4 proc., 5,7 proc. oraz 7,9 proc. - Wyniki przewozów pasażerskich w styczniu i lutym były optymistyczne. Jednak w najbliższych miesiącach wszystkich przewoźników czeka duży wysiłek by przewozy przywrócić do stanu sprzed epidemii – stwierdził dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Przewozy cargo
W lutym 2020 r. przewieziono 18,1 mln ton towarów, praca przewozowa wyniosła 4,1 mld ton-km, a praca eksploatacyjna 6,1 mln poc-km. Wyniki te są niższe odpowiednio o 4,9 proc., 8,3 proc. oraz 6,2 proc. niż rok wcześniej. Średnia odległość przewozu 1 tony w lutym wyniosła 229 km. W styczniu i lutym przewieziono koleją 35,5 mln ton ładunków, praca przewozowa wyniosła niewiele ponad 8 mld tonokilometrów, zaś eksploatacyjna blisko 12 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadki odpowiednio o 8,3 proc., 11,4 proc. oraz 9,2 proc. w porównaniu do początku ubiegłego roku.

Szczegółowe dane dostępne są na stronie UTK - Statystyka przewozów towarowych - https://utk.gov.pl/pl/raporty-i-analizy/analizy-i-monitoring/statystyka-przewozow-to 

(źr. UTK)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.