Dodaj ogłoszenie o pracy


W 2018 roku padł rekord na rynku nieruchomości komercyjnych

W Polsce odnotowano rekord wszech czasów - tak podała firma doradcza Savills. Wolumen transakcji inwestycyjnych przekroczył w 2018 r. 7,2 miliarda euro. Ponad 100 zrealizowanych transakcji przełożyło się na blisko 45-procentowy wzrost ich wartości rok do roku.

Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2018 r. na poziomie ponad 7,2 mld euro to o 2,2 mld euro więcej od wyniku osiągniętego w 2017 r. (5,0 mld euro). Przypomnijmy, że był to wówczas rok rekordowy. Zgodnie z danymi firmy Savills, najwyższe w historii wolumeny transakcji odnotowano również w każdym z głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych. W 2018 r. w nieruchomości biurowe zainwestowano 2,75 mld euro, a w nieruchomości handlowe 2,5 mld euro. Imponujący wzrost odnotowano w przypadku nieruchomości magazynowych i przemysłowych (1,84 mld euro). Na nieruchomości hotelowe przypadło blisko 120 mln euro. - Po trzech kolejnych latach dominacji sektora handlowego, która trwała od 2015 roku, nieruchomości biurowe ponownie znalazły się na szczycie listy aktywów preferowanych przez inwestorów. Był to jednak w dalszym ciągu bardzo dobry rok dla nieruchomości handlowych, gdzie za ponad 70 proc. całkowitego wolumenu odpowiadały transakcje przeprowadzone w pierwszym kwartale. W 2018 roku inwestorzy stopniowo zwracali się ku nieruchomościom magazynowym i przemysłowym, co znalazło swoje odzwierciedlenie w regularnych wzrostach w tym sektorze obserwowanych co kwartał – mówi Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Savills.

Uwaga skupiona na logistyce
Na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych w 2018 r. odnotowano wzrost wartości transakcji inwestycyjnych aż o 83 proc. rok do roku. Uwaga inwestorów przeniosła się z segmentu handlowego na sektor logistyczny głównie w wyniku jego dynamicznego rozwoju w skali globalnej napędzanego przez branżę e-commerce.
- Inwestorów przyciągają przede wszystkim bardzo silne podstawy do dalszego, długoterminowego wzrostu sektora logistycznego. Dużym atutem nieruchomości magazynowych i przemysłowych jest fakt, że są one bardzo zróżnicowaną klasą aktywów. Sektor oferuje atrakcyjne produkty zarówno dla funduszy typu core, jak i dla inwestorów oportunistycznych, jak również  możliwość przeprowadzania transakcji portfelowych na dużą skalę – mówi John Palmer, dyrektor zespołu doradztwa inwestycyjnego w sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Savills.

W 2018 roku wzmocnił się trend związany z napływem kapitału z Azji. Fundusze z tego regionu zainteresowane były głownie najlepszymi budynkami biurowymi i logistycznymi, jak również całymi portfelami obiektów magazynowo-przemysłowych. Również fundusze z Afryki Południowej, które tradycyjnie skupione były na nieruchomościach handlowych, zaczęły interesować się  sektorem logistycznym. - 2018 rok był rekordowy także pod względem stóp kapitalizacji dla najlepszych obiektów, które osiągnęły poziom nieodnotowywany dotąd w żadnym z głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych, schodząc poniżej psychologicznej bariery 5 proc. w sektorze biurowym i notując poziom niewiele przekraczający 5 proc. w sektorze logistycznym. To ustanawia zupełnie nowy punkt odniesienia dla rynku i pozostawia furtkę dla kompresji stóp kapitalizacji dla nieruchomości i lokalizacji spoza segmentu prime -  mówi Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Savills.

W 2018 r. zrealizowano transakcje, których stopa zwrotu w sektorze biurowym szacowana jest na ok. 4,7 proc. - 4,75 proc., a w sektorze handlowym nawet nieco powyżej 4 proc. W przypadku najlepszych powierzchni magazynowo-przemysłowych stopy kapitalizacji zbliżyły się do poziomu 5,15 proc.

Zgodnie z prognozami Savills dobra kondycja rynku inwestycyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce utrzyma się w 2019 r. m.in. dzięki wzrostowi PKB, wysokiemu poziomowi konsumpcji, a także rekordowo niskiej stopie bezrobocia oraz inwestycjom publicznym. Wysoka aktywność inwestorów spodziewana jest przede wszystkim w sektorze nieruchomości biurowych i magazynowo-przemysłowych. Stopy kapitalizacji powinny utrzymać się na obecnym poziomie.

(źr. Savills)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.