Dodaj ogłoszenie o pracy


Jaki kształtował się III kwartał na rynku magazynowym

W III kwartale 2018 roku na polski rynek magazynowy trafiło 683,4 tys. mkw. Tym samym na koniec września zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 15 mln mkw., co oznacza, że w ciągu 5 ostatnich lat całkowity wolumen powierzchni podwoił się. W budowie pozostaje prawie 2 mln mkw., z czego ponad 25 proc. w Polsce Centralnej - wylicza Colliers International.

Polska Centralna, zaraz po Warszawie i Górnym Śląsku, należy do najdynamiczniej rozwijających się regionów. To tu na koniec września zakończono budowę kolejnej części kompleksu Panattoni Central European Logistics Hub, który powstaje w Łodzi. Był to największy obiekt przemysłowo-magazynowy oddany w minionym kwartale (74 tys. mkw.). Dzięki temu podaż w Polsce Centralnej na koniec III kw. przekroczyła 2 mln mkw. 

Warto także zwrócić uwagę na wschodnie regiony Polski (Lublin czy Białystok), gdzie w minionym kwartale dostarczono łącznie 75 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej. W III kw. nieznacznie wzrósł wskaźnik pustostanów w Polsce dla sektora powierzchni przemysłowych, osiągając poziom 4,5 proc. Największą ilość powierzchni niewynajętej odnotowano w Warszawie (I strefa) oraz regionie wschodnim (11,4 proc.). - Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału, gdzie wskaźnik pustostanów wzdłuż wschodniej ściany Polski należał do jednych z najniższych w kraju i w II kw. 2018 r. wynosił 2,5 proc. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że część powierzchni oddanej do użytku w ostatnim czasie nie została jeszcze wchłonięta przez rynek - mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner i dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.