Dodaj ogłoszenie o pracy


Mobilność zawodowa Polaków - co skłonia nas do przeprowadzki za pracą?

Coraz częściej rekruterzy rozglądają się za kandydatami do pracy poza miastem, do którego rekrutują. Czy Polacy są gotowi na przeprowadzkę? Podobno tak, jeśli zostanie zaproponowane odpowiednie wynagrodzenie – przekonuje portal Praca.pl, który zapytał swoich użytkowników o ten problem.

Odsetek aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo osób, potencjalnie zainteresowanych wyjazdem zarobkowym do innego kraju spadł do 11,8 proc. i osiągnął najniższą od 4 lat wartość. Wynika to z deklarowanego przywiązania do rodziny i przyjaciół. Nie bez znaczenia są też poprawiające się wskaźniki rynku pracy. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o przeprowadzkę w obrębie kraju. Skłonnych przyjąć ofertę pracy w innym mieście jest aż 80 proc. użytkowników serwisu Praca.pl, 11 proc. nie podjęłoby takiej decyzji, a 9 proc. musiałoby taki krok intensywnie przemyśleć.

Co skłoniłoby kandydatów do przeprowadzki za pracą?
• przede wszystkim odpowiednio wysokie wynagrodzenie – taką odpowiedź wybrało 70 proc. ankietowanych,
• co piąty uczestnik badania podjąłby pracę z dala od domu, gdyby pracodawca zapewnił mu mieszkanie służbowe,
• 7 proc. ankietowanych jako najważniejszą zachętę wybrało pokrycie kosztów przeprowadzki,
• a jedynie 3 proc. dofinansowanie do opieki nad dziećmi – żłobka, przedszkola lub szkoły.  

Najbardziej preferowane wśród kandydatów są miasta o dużym potencjale rozwojowym i niskim poziomie bezrobocia – czyli te największe. Nie bez znaczenia, szczególnie wśród młodego pokolenia jest też atrakcyjność turystyczna i możliwości spędzania wolnego czasu. Tak więc najczęściej wybierane kierunki to Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Warszawa. Najchętniej nowych mieszkańców przywitałby Poznań, który może poszczycić się najniższym poziomem bezrobocia i tym samym największymi trudnościami w obszarze rekrutacji. Przeprowadzka za pracą to jedno z rozwiązań zarówno dla pracodawców z miejsc o niskim wskaźniku bezrobocia, jak i dla kandydatów mających trudności ze znalezieniem zatrudnienia w mniejszych miejscowościach.

(red./źr. Praca.pl)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.