Dodaj ogłoszenie o pracy


Prawie 20 proc. firm zwiększy zatrudnienie, a tylko 3 proc. je zmniejszy

W okresie kwiecień−czerwiec 2018 r. 18 proc. firm chce zwiększać, a 3 proc. zmniejszać zatrudnienie. Najkorzystniejsza sytuacja czeka poszukujących pracy w produkcji przemysłowej oraz w centralnej Polsce. Pozytywne deklaracje pracodawców odnotowano we wszystkich 10 badanych sektorach rynku oraz we wszystkich 6 analizowanych regionach kraju – tak wynika z najnowszego raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia.

Kwartalny raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, opracowany przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup potwierdza, że plany rekrutacyjne polskich pracodawców dla II kwartału 2018 roku są dosyć optymistyczne. To 20 kwartał z rzędu, gdy pracodawcy będą zatrudniać. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +11 proc. W ujęciu rocznym prognoza uległa poprawie o 1 punkt procentowy, w ujęciu kwartalnym pozostaje bez zmian. Spośród 752 pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu, 18 proc. planuje powiększać swoje zespoły, 3 proc. deklaruje redukcję etatów, a 76 proc. nie przewiduje zmian personalnych.

W II kwartale 2018 roku we wszystkich 10 analizowanych przez Manpower sektorach rynku prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik, czyli +26 proc. odnotowano w sektorze Produkcja przemysłowa. To jednocześnie najbardziej optymistyczna prognoza dla tej branży od 3Q 2008 r. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia zadeklarowali też pracodawcy z branż Restauracje/Hotele (+14 proc.), Budownictwo (+13 proc.), Transport/Logistyka/Komunikacja (+11 proc.), Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi (+10 proc.). Najniższy wynik spośród wszystkich przebadanych obszarów zadeklarowani przedstawiciele firm z sektora Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi, Instytucje sektora publicznego, Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo – po +6 proc. dla każdego z nich. W porównaniu do poprzedniego kwartału plany rekrutacyjne uległy poprawie w 7 z 10 badanych sektorów. Największy wzrost, o 12 punktów procentowych, dotyczy branży Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi. Jednocześnie pracodawcy z 3 sektorów deklarują pogorszenie prognoz w stosunku do minionego kwartału. Dla sektora Handel detaliczny i hurtowy spadek jest największy i wynosi 14 punktów procentowych. W ujęciu rocznym plany pracodawców w 4 z 10 analizowanych sektorów wskazują na wzrost zatrudnienia. Najistotniejsza poprawa, o 12 punktów procentowych, nastąpiła w sektorze Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi. Duży wzrost odnotowano również dla branży Produkcja przemysłowa – o 7 punktów procentowych. Pogorszenie prognozy dotyczy 5 z 10 analizowanych sektorów. Najbardziej widoczne jest w obszarze Handel detaliczny i hurtowy, gdzie wynosi 9 punktów procentowych. Prognoza zatrudnienia w branży Instytucje Sektora publicznego w stosunku do II kwartału 2017 roku pozostaje bez zmian.

W centralnej Polsce najwięcej pracy
Pracodawcy we wszystkich 6 badanych regionach planują zwiększyć zatrudnienie. Największego wzrostu spodziewają się firmy z centralnej Polski, które deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +13 proc. W pozostałych regionach plany rekrutacyjne plasują się od +10 do +12 proc. Mniejszy optymizm cechuje firmy z regionu Wschód oraz Północny-Zachód, gdzie prognoza wynosi po +10 proc. dla każdego z nich. W porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza polepszyła się w 4 sektorach. W 3 regionach nastąpił wzrost o 3 punkty procentowe – Centralna Polska, Wschód i Północ, natomiast dla regionu Południowy-Zachód – o 2 punkty procentowe. Z kolei dla regionu Południe odnotowano spadek prognozy zatrudnienia o 6 punktów procentowych. Bez zmian pozostaje prognoza dla regionu Północny-Zachód.

Najwięcej będą zatrudniać największe firmy
Najwięcej miejsc pracy powstanie w dużych firmach, które mają prognozę netto zatrudnienia na poziomie +27 proc. Za nimi jest średni biznes (+14 proc.), mały (7 proc.) oraz mikro (+3 proc.). W ujęciu kwartalnym duże i średnie firmy zadeklarowały prognozy wyższe o 5 punktów procentowych. Z kolei dla przedstawicieli małego biznesu odnotowano spadek o 3 punkty procentowe. Prognoza zatrudnienia dla mikro przedsiębiorców pozostaje bez zmian. W ujęciu rocznym wzrosty w prognozie odnotowano dla małych firm - o 7 punktów procentowych, oraz dla średnich przedsiębiorstw – o 3 punkty procentowe. Prognoza zatrudnienia dla przedstawicieli dużego biznesu pozostaje bez zmian.

Na świecie
W badaniu ManpowerGroup przeanalizowano dane zebrane wśród 59 tys. pracodawców z 44 krajów i terytoriów. Pracodawcy w 43 na 44 przebadanych rynkach przewidują wzrost zatrudnienia w II kwartale 2018 roku. Największym prognozowanym wzrostem zatrudnienia mogą pochwalić się pracodawcy z Tajwanu (+26) oraz Japonii (+24).  Optymistyczne prognozy uzyskano również w USA (+18) oraz na Węgrzech (+18). Jedyny kraj, wśród analizowanych, gdzie odnotowano ujemną prognozę netto zatrudnienia to Włochy (-1 proc.). Umiarkowane prognozy zatrudnienia zarejestrowano w Czechach i Szwajcarii, gdzie wynoszą po +1 proc. dla każdego z nich. W porównaniu do I kwartału 2018 r. plany rekrutacyjne poprawiły się dla 17 rynków, dla 17 pogorszyły się, a dla 9 pozostają bez zmian.

Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl  w zakładce Raporty rynku pracy. Wyniki dla wszystkich badanych 44 krajów i terytoriów a także interaktywne narzędzie umożliwiające ich analizę są dostępne na stronie na stronie: http://manpowergroup.com/meos.

(red./źr. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.