Dodaj ogłoszenie o pracy


Jakie usługi transportowe zamawiamy najczęściej?

Najczęściej poszukiwaną usługą transportową w 2017 roku był przewóz drobnicy, a najpopularniejszym kierunkiem zarówno eksportu jak i importu są Niemcy – wynika z analizy ofert transportowych na portalu Oferteo.pl. Analiza ofert transportowych i zapytań zamieszczonych na Oferteo.pl, wyraźnie pokazała, że największe zainteresowanie dotyczyło w 2017 roku transportu krajowego (47 proc.): zarówno powyżej 3,5 ton jak i poniżej 3,5 tony. W przypadku przeprowadzek również przeważał transport krajowy: 5 proc. zapytań złożonych w Oferteo wobec 1 proc. zapytań dotyczących przeprowadzek zagranicznych. W przypadku transportu zagranicznego najczęstszymi kierunkami importu oraz eksportu były w 2017 roku Niemcy.

Co transportujemy?
Zlecający transport najczęściej chcieli przewozić ładunki drobnicowe – czyli towary mieszczące się na paletach (22 proc. zapytań złożonych w Oferteo.pl), a w następnej kolejności – samochody oraz materiały budowlane i wykończeniowe (po 12 proc. wskazań) oraz maszyny, w tym maszyny rolnicze (11 proc.). Dla porównania: w ubiegłorocznym badaniu ankietowani najczęściej wskazywali na chęć przewożenia samochodów (17 proc.) oraz palet i towarów na paletach (15 proc.). – Wpływ na finalną decyzję o wyborze firmy transportowej miało wiele czynników, poczynając od ceny po stan firmowej floty, aż po dostępne terminy – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

W 2017 roku najczęściej poszukiwanym typem pojazdu była plandeka, firanka lub mega, której potrzebowało 28 proc. badanych. O jeden pp. mniej wskazał na busa towarowego. W porównaniu do wyników zeszłorocznego badania oba typy pojazdów zamieniły się miejscami. Popularność lawety bądź lory oraz chłodni utrzymała się na podobnym poziomie jak w 2016 roku. Najczęściej wskazywany (39 proc.) przez uczestników badania, ciężar ładunku nie przekraczał dwóch ton. Nieco mniejsze zainteresowanie ankietowani wykazali ładunkiem o ciężarze od 2 do 7,49 tony. Taki sam odsetek poszukiwał firmy, która przewiezie od 7,5 tony do 24 ton oraz powyżej 24 ton.

Powyższe dane pochodzą z analizy ponad 11,7 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych na Oferteo.pl.

(red./źr. Oferteo.pl)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.