Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy Polacy lubią swoją pracę i ludzi, z którymi pracują?

Czy Polacy lubią swoją pracę - takie pytanie zadał swoim użytkownikom portal praca.pl. Okazało się, że niestety nie wszyscy, aż 25 proc. ankietowanych zaznaczyło, że nie lubi jej wcale.  

A jeśli już lubimy naszą pracę, to głównie za ludzi, z którymi pracujemy – tak uważa co piąty badany. I nie chodzi tylko o zwykłą sympatię do współpracowników. Jak podkreśla portal praca.pl duże znaczenie mają też ich kompetencje i umiejętności oraz fakt, że przy mądrych osobach możemy się uczyć i rozwijać. A czy to oznacza, że pracę lubimy również za szefów? Niestety nie do końca. Jedynie 3 proc. ankietowanych wskazało postawy osób zarządzających firmą jako najlepszy aspekt w aktualnej pracy. Użytkownicy Praca.pl lubią swoją pracę również za wynagrodzenie, taką odpowiedź wskazało 11 proc ankietowanych. Z doniesień GUS-u wynika, że średnia płaca w Polsce rośnie – duży skok widoczny był w październiku br. Bardzo niskie bezrobocie nasila presję płacową, której jak widać, pracodawcy zaczynają ulegać. Dla 9 proc. ankietowanych ważne jest to, że praca pozwala im się rozwijać, i za to lubią swoją aktualne zajęcie. Które aspekty są najrzadziej doceniane przez pracowników? Co ciekawe - najmniej osób lubi swoją pracę za elastyczne godziny oraz możliwość pracy zdalnej. A to z kolei są kwestie ważne dla młodego pokolenia, któremu zależy na niezależności i swobodzie. Eksperci rynku pracy prognozują, że niedługo również to ulegnie zmianie. Coraz więcej firm będzie oferować takie udogodnienia i coraz częściej pracownicy będą za nie lubić swoją pracę.

(źr. praca.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.