Konto pracodawcy


Jak rynek pracy wpływa na rozwój sektora magazynowego?

Dobra kondycja rynku to zasługa z jednej strony wysokiego popytu napędzanego konsumpcją, a z drugiej, dynamicznego rozwoju sektora handlu internetowego. Przyszłość branży logistycznej i magazynowej będzie także nierozerwalnie związana z kondycją i kształtem rynku pracy. Kilkunastoprocentowe wzrosty podaży nowych magazynów odnotowywane w skali roku nie mają też przełożenia na współczynnik niewynajętej powierzchni, który od kilku kwartałów utrzymuje się konsekwentnie na bardzo niskim poziomie - tak wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

11,5 mln m kw. - to szacunkowa wielkość nowoczesnych powierzchni magazynowych dostępnych w Polsce na koniec marca br. W ciągu ostatnich dziesięciu lat całkowita podaż zwiększyła się dwukrotnie, ale prawdziwe przyśpieszenie nastąpiło po 2013 roku. Od tamtej pory nad Wisłą przybyło 48 proc. zasobów magazynowych. Autorzy raportu podkreślają, że w najbliższych kwartałach dynamika rozwoju nie spadnie, o czym może świadczyć wolumen projektów w budowie, wynoszący 1,3 mln m kw.
Doskonała kondycja rynku to efekt kilku czynników, wśród których kluczowe to: wielkość krajowego rynku, wzrost konsumpcji i popytu, dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej, a także wciąż szeroka dostępność gruntów pod nowe inwestycje. Jednym z elementów kształtujących obecny i przyszły obraz branży logistycznej jest handel internetowy notujący po raz kolejny dwucyfrowe wzrosty. Rozwój e-commerce pociągnął za sobą konieczność powstania nowoczesnych obiektów dostosowanych do zaawansowanych operacji. Autorzy raportu wskazują, że w pierwszym kwartale największymi budowanymi obiektami były magazyny BTS adresowane do handlu internetowego - Panattoni BTS Amazon Szczecin (161 tys. mkw.), Panattoni BTS Amazon Sosnowiec (135 tys. mkw.) i Goodmann BTS Zalando (130 tys. mkw.). Dodatkowo, krajowy rynek - z dobrą lokalizacją i infrastrukturą, a także wciąż konkurencyjnymi kosztami pracy w porównaniu do rynków zachodnioeuropejskich - przyciąga  graczy operujących na więcej niż jednym rynku.

Pracownik a rynek magazynowy
Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu wynika, że to właśnie kwestie związane z sytuacją na rynku pracowniczym, choć zawsze były uważane za istotne, zaczynają odgrywać w branży logistycznej pierwsze skrzypce. Zdaniem firm operujących w branży logistycznej, w procesie wyboru magazynu kluczowe są dwa czynniki - dostęp do pracowników wykonujących proste prace i infrastruktura komunikacyjna. Ankietowane firmy określiły je w kolejności jako ważne (95 proc.) i bardzo ważne (100 proc.). Drugą grupą czynników na które firmy zwracają uwagę - ale zdecydowanie częściej punktują je jako ważne niż bardzo ważne - tworzą parametry techniczne magazynu i dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. Aspekty, które nie występują na pierwszym planie, ale wciąż mają znaczenie przy wyborze magazynu to standard biur i pomieszczeń socjalnych, a także sąsiedztwo dużych ośrodków miejskich. O atrakcyjności projektu świadczą również przynależność do stref ekonomicznych, duże place manewrowe, możliwość zwiększenia powierzchni i szybki Internet. Z badania przeprowadzonego przez BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że większość firm już teraz zabiega o pracownika oferując konkretne benefity pozapłacowe, a co trzecia ułatwia start imigrantom zza wschodniej granicy.

Czym przyciągnąć pracownika
Z raportu BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że aż 63 proc. firm prowadzi lub deklaruje chęć podejmowania działań mających wpływ na wzrost atrakcyjności jako pracodawcy. Poza warunkami finansowymi, logistycy chcą przyciągać pracowników organizując im transport do pracy (58 proc.) oraz gwarantując dostęp do stołówki pracowniczej (50 proc.). - Ciekawym trendem jest dostosowywanie rekrutacji i stanowiska pracy do języka ukraińskiego lub rosyjskiego. Co trzecia firma logistyczna zabiegająca o pracownika podejmuje takie działania, a co czwarta zakłada przedszkola pracownicze w obrębie zakładu pracy – mówi Anna Staniszewska, dyrektor w Dziale Analiz Rynkowych i Doradztwa w BNP Paribas Real Estate Poland. Istotną rolę odgrywają również benefity pozapłacowe w gronie których znajdują się pakiety opieki medycznej czy popularne za granicą programy poleceń pracowniczych.

Szanse i zagrożenia
Wśród potencjalnych czynników hamujących rozwój sektora magazynowo-logistycznego firmy operujące na rynku wskazały trzy główne grupy barier. Dla 3 z 4 przebadanych firm to właśnie niedobór siły roboczej jawi się jako główny czynnik, który może mieć wpływ na zahamowanie dynamiki rozwoju. Co ciekawe, z dostępnością siły roboczej nierozerwalnie związany jest również drugi czynnik, a mianowicie wzrost kosztów pracy, który wskazało 68 proc. ankietowanych. Wśród potencjalnych barier istotną rolę odgrywają obawy związane, że wzrostem konkurencyjności (42 proc.). Ankietowane firmy jako mniej istotne czynniki mogące niekorzystne wpłynąć na dynamikę rozwoju wymieniają także spadek popytu, rosnące trudności, że znalezieniem odpowiedniej powierzchni magazynowej, a także rozważane ograniczenia handlu w niedzielę.
(red./źr. BNP Paribas)

kobiety w logistyce
Agnieszka Świerszcz, CEO DHL Parcel w charytatywnym Kalendarzu Gwiazd na rzecz Fundacji „Akogo?”
Jestem kobietą, kieruję – ruszyła kampania społeczna Fundacji Truckers Life
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Kierowco, co wie o Tobie Twój szef?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Fakty i mity o wykorzystaniu robotyzacji procesów w Przemyśle 4.0
reklama
230 boxów EETS zdało egzamin – po pierwsze wygoda, a po drugie ekspansja na kolejne kraje
Intermodal cały czas na wzroście, mimo że globalne problemy osłabiają rozwój tego rynku
Jak wyniki wyborów w USA wpłyną na globalny rynek nieruchomości przemysłowych?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
W parku P3 Mszczonów powstanie główny magazyn HOPI
Polacy obawiają się utraty pracy w wyniku automatyzacji?
Jeszcze bliżej społeczności - DPD Polska podsumowuje działania CSR 2020
DHL Express zrealizował już 50 lotów dostarczając szczepionki na COVID-19
PEKAES angażuje się w coraz więcej szkoleń dla młodych logistyków
Euro 6D ISC-FCM – nowa norma dla pojazdów - czy TSL ma się jej bać?
Circle K oraz PCK zorganizowali świąteczną opieką seniorów w całej Polsce
DPD Polska realizuje jedno z największych zamówień na auta elektryczne w Polsce
Dachser zrealizował 100 czarterowych lotów cargo w 2020 roku
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC