Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Europie cały czas na wzroście

Perspektywa wzrostu dla rynku nieruchomości komercyjnych w Europie jest duża pomimo zawirowań politycznych i niepewności jaką niosą za sobą Brexit oraz zbliżające się wybory w krajach Europy Zachodniej. Polska i region Europy Środkowo-Wschodniej odnotowują najlepsze od dekady wyniki, wartość transakcji w regionie przekroczyła 11 mld euro w 2016 r. – takie wnioski płyną z raportu „European Property Market Brief” przygotowanego przez AXI IMMO Group i Gerald Eve International.


Publikacja „European Property Market Brief” umożliwia m.in. poznanie obecnych trendów dotyczących rynku najmu i aktywności inwestycyjnej w sektorze biurowym i magazynowym. Na rynku biurowym w 17 na 24 analizowanych miast spodziewany jest wzrost czynszów lub utrzymanie się stawek za powierzchnie biurowe na dotychczasowym poziomie, ze względu na ograniczoną liczbę inwestycji w budowie oraz rosnący popyt związany z ekspansjami firm. Spadki prognozowane są jedynie w Warszawie i Stambule. Wśród miast przedstawionych w raporcie najwyższe średnie czynsze na poziomie 1365 euro/mkw. za rok występują w Londynie, najniższe w Antwerpii (155 euro/mkw. za rok), na Górnym Śląsku (162 euro/mkw. za rok) i w Brnie (167 euro/mkw. za rok). Na rynku magazynowym wzrost czynszów za powierzchnie typu prime przewidywany jest w 10 miastach, w tym m.in. w Pradze, Brnie, na Górnym Śląsku i w Barcelonie. Natomiast, wśród badanych miast nie ma żadnego, gdzie w 2017 r. oczekiwany jest spadek czynszów. Najwyższe czynsze utrzymują się, podobnie jak w sektorze biurowym, w Londynie (179,90 euro/mkw. za rok), następnie w Dublinie (102 euro/mkw. za rok). Najniższe stawki czynszów w zestawieniu notowane są na Górnym Śląsku (43,20 euro/mkw. za rok), we wschodnim Lyonie i w Belfaście (46 euro/mkw. za rok).
- Raport, który przygotowaliśmy z naszymi partnerami w ramach Gerald Eve International to rzetelne źródło wiedzy pochodzącej od lokalnych ekspertów z głębokim zrozumieniem lokalnych rynków. Specjaliści zgodnie przyznają, że sytuacja geopolityczna wpływa na decyzje inwestorów, ale dobra koniunktura gospodarcza i wzrosty na rynku najmu, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, niwelują ryzyka. Stabilne przychody z wynajmu nieruchomości komercyjnych w Europie kuszą inwestorów z całego świata – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzający AXI IMMO.

Rynek inwestycyjny
Ze względu na utrzymującą się wysoką aktywność najemców i perspektywy wzrostu stawek czynszów za wynajem powierzchni rośnie aktywność inwestorów na rynkach nieruchomości komercyjnych w większości badanych krajów, pomimo atmosfery niepewności politycznej związanej z wdrożeniem procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz wyborów we Francji i Niemczech. W 22 z 24 analizowanych miast spodziewany jest wzrost zainteresowania inwestorów produktami logistycznymi.  Na wszystkich badanych rynkach stopy zwrotu z inwestycji typu prime wykazują tendencję zniżkową lub utrzymują się na stabilnym poziomie. Specjaliści podkreślają, że poza kapitałem ze starego kontynentu oraz USA na rynku inwestycyjnym widoczne są fundusze z Azji i Bliskiego Wschodu.

O raporcie: Raport „European Property Market Brief” to efekt pracy ponad 800 specjalistów zrzeszonych w ramach Gerald Eve International, aktywnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Publikacja zawiera opinie, a także twarde dane pozwalające na porównanie sytuacji, oszacowanie ryzyk i możliwości inwestycyjnych na rynkach biurowym i magazynowym.  Partnerzy projektu przeanalizowali uwarunkowania i perspektywy rozwoju rynków w 12 krajach i 24 różnych miastach.
(źr. AXI IMMO)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.