Konto pracodawcy


Fatalny stan zdrowia polskich kierowców ciężarówek

Ponad 80 proc. spośród zawodowych kierowców pojazdów ciężarowych uskarża się na schorzenia pleców i kręgosłupa, a 40 proc. cierpi na choroby serca – wynika ze statystyk Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Alarmujące dane potwierdza również najnowszy „Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowany na zlecenie Fundacji Truckers Life przez Koło Naukowe Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z raportu wynika, że 60 proc. przebadanych przez Fundację kierowców pojazdów ciężarowych ma nadwagę lub otyłość I stopnia, a to bezpośrednio przekłada się na zachowanie na drodze i bezpieczeństwo jazdy.


Numer jeden - otyłość
Problem otyłości to obecnie zjawisko o skali światowej. Dotyczy blisko 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet między 20 a 74 rokiem życia. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie co drugi Polak cierpi na nadwagę lub otyłość. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie dodatni bilans energetyczny. Co to znaczy? Nasze pożywienie jest po prostu zbyt energetyczne w stosunku do ograniczonej aktywności fizycznej. Jedną z grup szczególnie narażonych na niską aktywność fizyczną i jednocześnie niewłaściwie zbilansowaną dietę są kierowcy. Według badań naukowych, kierowcy ciężarówek zużywają około 720 kcal na 8 godzin. To oznacza „bardzo lekkie natężenie wysiłku fizycznego”. Dla porównania np. górnicy, podczas pracy zużywają 3120 kcal na 8 godzin pracy, czyli ponad cztery razy więcej niż kierowcy. Na zdrowie pracowników branży transportowej rzutuje także to, w jaki sposób wypoczywają. Niestety i na tym polu sytuacja jest zła. Aż 64 proc. ankietowanych pytanych o formy wypoczynku poza pracą, preferuje odpoczynek bierny, np. oglądanie telewizji czy korzystanie ze smartfona lub tabletu. Tylko co piąty respondent z tej grupy czas wolny spędza aktywnie.
Jak duża jest skala problemu pokazują dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w której pod koniec 2011 r. zarejestrowanych było 2,22 mln zawodowych praw jazdy w kategoriach C, C+E, C1, C1+E (czyli pozwalających na prowadzenie pojazdów ciężarowych i ciągników siodłowych z naczepami). Dlatego zagrożenie nadwagą bądź otyłością i ich skutkami potencjalnie dotyczy dużej grupy zawodowej.

Numer dwa - złe wyniki, ale tylko u mężczyzn
 „Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowany na zlecenie Fundacji Truckers Life pokazuje, że 43 proc. badanych kierowców mężczyzn, charakteryzował wskaźnik BMI (Body Mass Index - ukazuje relację między masą ciała a wzrostem, pozwala na ocenę zagrożenia chorobami związanymi z niedowagą, nadwagą i otyłością) świadczący według kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia o nadwadze. Z kolei otyłość I stopnia wykazano u 17 proc., a II stopnia - u 7 proc. kierowców. Prawidłowe wartości BMI miało tylko 33 proc. badanych mężczyzn.
Na tym tle kobiety kierowcy wypadły zdecydowanie lepiej. Większość, bo aż 77 proc., miała prawidłowy wskaźnik BMI. Otyłość I stopnia odnotowano u 15 proc. kobiet, a u 8 proc. - niedowagę. Na tym nie koniec złych wieści o kondycji zdrowotnej mężczyzn za kierownicą. Według raportu Fundacji Truckers Life, wiek metaboliczny badanych kierowców, szczególnie z młodszego przedziału wiekowego (<20 lat) był wyższy, niż ich wiek metrykalny (wiek metaboliczny wskazuje, w jakim rzeczywistym wieku jest dany organizm i w jakiej jest kondycji). To sugeruje wyższe aniżeli referencyjne wartości tłuszczu w ciele badanych mężczyzn oraz niższą niż przewidują zalecenia aktywność fizyczną. W grupie kierowców kobiet, wyniki są za to dobre - średni wiek metaboliczny (28 lat) był niższy niż ich wiek biologiczny (35 lat).
Kolejnym niepokojącym sygnałem płynącym z „Raportu o stanie zdrowia kierowców zawodowych” jest kwestia zbyt wysokiego wskaźnika otłuszczenia trzewnego. U 9 proc. kierowców mężczyzn wykazano wyższy niż zalecany wskaźnik otłuszczenia trzewnego, co sugeruje zwiększone ryzyko chorób cywilizacyjnych w tej grupie. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich kondycja zdrowotna nie jest najlepsza. 62 proc. badanych źle ocenia swój stan zdrowia lub wskazuje, że wymaga on poprawy. 53 proc. ankietowanych przyznało też, że w trasie nie wykonuje ćwiczeń fizycznych. Te niezbyt dobre dane mogą jednak ulec zmianie, jeśli pracownikom branży transportowej stworzy się odpowiednie warunki do aktywnego spędzania czasu na postojach oraz jeśli zadba się o ich edukację dotyczącą zdrowego żywienia.

Jak zadbać o zdrowie kierowców
Jedną z pierwszych organizacji, która przyszła na pomoc kierowcom jest Fundacja Truckers Life. Organizacja stara się zachęcać kierowców pojazdów ciężarowych do zdrowego i aktywnego trybu życia. Buduje np. siłownie zewnętrzne na parkingach, gdzie kierowcy mogą zażyć ruchu podczas postoju w trasie. Promuje także zdrowe nawyki żywieniowe i zachęca do aktywności sportowej za sprawą poradników i filmów instruktażowych dostępnych w internecie. Do tej pory Fundacja uruchomiła 70 siłowni dla kierowców w całej Polsce i jedną w Niemczech. Przebadała także ponad pół tysiąca kierowców w swoich specjalnych Strefach Zdrowia i rozdała ponad 10 tys. ulotek i poradników o tym, jak ćwiczyć w trasie.

(Pełny „Raportu o stanie zdrowia kierowców zawodowych” zostanie opublikowany po 20.04.2017 r).

kobiety w logistyce
Coraz więcej kobiet w zawodzie kierowcy pojazdu ciężarowego
Bądźmy Sobą – o różnorodności i wartościach na 8. FORUM KOBIET W LOGISTYCE
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Czy można kontrolować kierowcę w czasie odpoczynku?
Doba kierowcy - co to jest i jak ją definiować?
Dokumenty kierowcy a odpowiedzialność
Zawieszona akcyza – jak z niej skorzystać?
Jak uniknąć kary za SENT?
Regularne tygodniowe odpoczynki poza kabiną auta to kłopot dla kierowców
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Perspektywy rozwoju transportu drogowego a nowoczesne technologie
Polska Strefa Inwestycji – wady i zalety - pierwsze podsumowania
Co dla europejskiego e-commerce oznaczałby Brexit bez umowy?
Polacy, decydujący się na powrót do kraju z emigracji, mogą liczyć na dobrą pracę
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Volvo Polska z nagrodą ONZ
DB Schenker wdraża cyfrową platformę bookingową
Poczta Polska otworzyła kolejną sortownię - w Białymstoku
IVECO powołało nowego prezesa marki
PEKAES uruchomił terminal w Opolu
DHL wdraża nowy system zapewniający pełną przejrzystość łańcucha dostaw
Rohlig Suus Logistics otwiera nowy oddział w Kielcach
Polak wicemistrzem OPTIFUEL CHALLENGE 2019!
Agility zainwestowało 18 mln USD w technologie ekologiczne dla łańcuchów dostaw
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC