Dodaj ogłoszenie o pracy


Najbardziej atrakcyjne branże do pracy w 2017 to…

Branża produkcyjna, branża surowców i paliw oraz branża energetyczna – to właśnie tutaj miejsca pracy są uważane za najbardziej atrakcyjne – tak wynika z polskiej edycji światowego badania Randstad Employer Brand Research 2017. Logistyki i transportu nie ma nawet w pierwszej 10.


W tegorocznej, 7. już edycji badania w Polsce wzięło udział ponad 6,5 tys. respondentów. Ponad połowa uczestników wskazała, że praca w branżach produkcyjnej oraz surowców i paliw, jest najbardziej atrakcyjna. Tylko nieco mniej (48 proc.) ocenia tak branżę energetyczną. Przed rokiem w czołówce plasowały się: energetyka, surowce i paliwa oraz motoryzacja.
W 2017 roku wśród 10 najbardziej atrakcyjnych sektorów znalazły się także branże: inżynieryjna, motoryzacyjna, elektrotechniczna, FMCG, farmaceutyczna i kosmetyczna, nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) oraz budowlana. W branży produkcyjnej ankietowani najbardziej doceniają wykorzystanie nowoczesnych technologii, stabilność finansową i rozwój kariery. Dwa pierwsze czynniki pojawiają się również jako wyróżniki branży surowców i paliw oraz energetycznej. Tutaj respondenci wskazywali również bezpieczeństwo zatrudnienia. Lista branż z najbardziej atrakcyjnymi miejscami pracy różni się znacząco, gdy weźmiemy pod uwagę płeć respondentów. Kobiety w pierwszej trójce wskazują FMCG, branżę farmaceutyczną i kosmetyczną oraz elektrotechniczną. Wśród mężczyzn na czele są surowce i paliwa, branża inżynieryjna oraz energetyka.

Najmłodsze pokolenie pracowników w wieku od 18 do 24 lat docenia najbardziej pracę w branżach elektrotechnicznej i inżynieryjnej oraz w sektorze telekomunikacji i IT. W przypadku pozostałych grup wiekowych wybory ankietowanych kształtują się dość podobnie. Wśród respondentów w wieku od 25 do 44 lat za najbardziej atrakcyjne branże uchodzą: sektor surowców i paliw, branża inżynieryjna oraz elektrotechniczna. U osób w wieku od 45 do 65 lat lider jest ten sam, a dalej plasują się branże energetyczna i elektromechaniczna.
Pełne wyniki tegorocznej polskiej edycji badania Randstad Employer Brand Research zostaną ogłoszone 26 kwietnia w czasie gali Randstad Award. Wówczas dowiemy się również, które firmy Polacy postrzegają jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy. Wyniki badania pokażą też, jakie czynniki w największym stopniu wpływają na ich oceny.

(źr. Randstad)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.