Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek pracownika nie dla branży TSL!? – wyniki sondy Pracujwlogistyce.pl

Czy zatrudnieni w branży logistycznej odczuwają obecne trendy rynku pracy - rynek pracownika i wzrost wynagrodzeń? Prawie 40 proc. biorących udział w sondzie Pracujwlogistyce.pl respondentów wyraziło opinię, że nie odczuwa pozytywnej sytuacji na rynku pracy i ogólnych trendów, które wskazują na rynek pracownika w Polsce.  
Aż 27 proc. respondentów odpowiadając na pytanie - czy Twoim zdaniem ogólne trendy na rynku pracy - rynek pracownika i wzrost wynagrodzeń - są odczuwalne w branży logistycznej? – odpowiedziało „zdecydowanie NIE”. Kolejne 32 proc. biorących udział w badaniu Pracujwlogistyce.pl odpowiedziało, że raczej nie, ale świadomość takiej sytuacji wzmacnia ich pewność w ewentualnych negocjacjach warunków pracy z pracodawcą.

Jedynie 9 proc. czytelników portalu odpowiedziało „zdecydowanie TAK”, że odczuwa skutki ogólnych trendów rynku pracy – wzrost wynagrodzeń i rynek pracownika. 11,5 proc. twierdzi, że tak, o czym świadczą coroczne podwyżki płac. 7,7 proc. odpowiedziało również twierdząco, ale z uwagi na to, że ich pracodawcy zabiegają o to, aby zatrzymać pracownika na dłużej w firmie. Taka sama grupa, bo 7,7 proc. respondentów nie odczuwa też w ogóle klimatu rynku pracownika, gdyż w ich firmach zwalnia się pracowników. A 3,8 proc. twierdzi, że raczej nie czuć pozytywnych trendów z uwagi na słabe wyniki finansowe ich firm.

Wyniki sondy Pracujwlogistyce.pl: Czy Twoim zdaniem ogólne trendy na rynku pracy - rynek pracownika i wzrost wynagrodzeń - są odczuwalne w branży logistycznej?

Czemu branża TSL nie odczuwa w tak dużym stopniu obecnych trendów rynku pracy?
Chociaż średnia stopa bezrobocia jest dosyć niska (8,2 proc.) i wokół buduje się opinie na temat wzrostu rynku pracy, to jednak rynek pracy w Polsce nie jest jeszcze jednolity i należy oceniać go pod kątem regionów. O ile w dużych miastach zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże a bezrobocie minimalne, oscylujące w granicach 2 – 4 proc (np. Warszawa, Poznań, Katowice, Kraków, Wrocław), to jednak w wielu regionach Polski, sytuacja nie wygląda już tak różowo. Około 20 proc.  gmin i powiatów w Polsce nie schodzą ze stopy bezrobocia poniżej 25 proc., a nawet są takie podregiony gdzie sięga ono 30 proc. (np. podregion włocławski 25,7 proc., chełmsko -zamojski 29,5 proc.), a około połowa odnotowuje dwucyfrowy poziom. Zatem trudno w takiej sytuacji mówić o rynku pracownika.
W sondzie Pracujwlogistyce.pl, która została przeprowadzona na przełomie grudnia i lutego, udział wzięło 400 osób, ale respondenci nie mieli możliwości podania lokalizacji swojego miejsca zamieszkania / pracy, więc zakładamy, że byli z terenu całej Polski.

Wyniki sondy raczej nie zaskakują, bo ogólne trendy dotyczące ożywienia rynku pracy, które obserwuje się od kilku miesięcy w Polsce cięgle podlegają wahaniom, chociażby sezonowym. Pozytywne aspekty dotyczą raczej regionów, w których skupione są centra biznesowe i logistyczne, a więc dużych aglomeracji i terenów wokół nich położonych. Rynek pracy nie jest jednolity i wiele wysiłku trzeba włożyć w to, aby aktywizować do pracy przede wszystkim bezrobotnych, co nie jest łatwe. W przypadku branży logistycznej, należałoby też zadać pytanie, o jakich zawodach mówimy, bo na rynku usług TSL brakuje głównie zawodowych kierowców, spedytorów i handlowców, i z pewnością grupa tych profesji może mówić o rynku pracownika. Jednakże oceniając całą sytuację na rynku pracy w logistyce, raczej należy być powściągliwym, bo logistyka to „papierek lakmusowy” gospodarki i każde jej wahnięcie natychmiast odczuwają firmy i pracownicy.

Opr. Beata Trochymiak, redaktor portalu Pracujwlogistyce.pl

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.