Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska na 3. miejscu w Europie pod względem optymizmu na rynku pracy

Pomimo, że nieco gorzej oceniamy obecną sytuację na rynku pracy, to Polska nadal utrzymuje się na 3. miejscu w Europie pod względem poziomu optymizmu, po Szwecji (66 proc.) i Niemczech (63 proc.) - wynika z badania Confidence Index za trzeci kwartał 2016 r. przeprowadzonego przez PageGroup.

Wyniki badania wskazują na niewielką poprawę nastrojów w większości krajów Europy kontynentalnej. Wartość wskaźnika dla Polski pozostała prawie niezmieniona (spadek o 1 p.p.). Mimo, że Polacy nieco gorzej oceniają obecną sytuację na rynku pracy (spadek o 5 p.p., do 64 proc.), to nadal dwóch na trzech ankietowanych (67 proc.) spodziewa się poprawy w najbliższych miesiącach. Najmniejszy optymizm zanotowano pośród ludzi w wieku powyżej 49 lat (44 proc. - spadek o 5 p.p.), wartość indeksu po raz kolejny okazała się najwyższa (63 proc.) dla respondentów, którzy nie ukończyli 30 lat. Wskaźnik Confidence Index dla osób w wieku 30-49 lat utrzymał się na niezmienionym poziomie (56 proc.).
Rozwój a nie pieniądze
Ponad połowa szukających pracy w Polsce (52 proc.) kieruje się chęcią zwiększenia możliwości wykorzystania i rozwoju swoich umiejętności. To najczęściej podawany powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia. Częściej niż mieszkańcy innych krajów (37,7 proc.) jako jedną z przyczyn poszukiwania nowego pracodawcy wskazujemy także zarobki. Jednocześnie, w porównaniu z poprzednim okresem, o 3 p.p. (do 54 proc.) wzrosła liczba osób, które spodziewają się wzrostu wynagrodzenia w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Na tak duży optymizm Polaków z pewnością wpływ ma spadające bezrobocie. Z danych GUS wynika, że na koniec września 2016 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 8,3 proc. Mniejszy optymizm niż Polacy, Niemcy i Szwedzi przejawiają kandydaci z południowych krajów Starego Kontynentu, ale ostatnie miesiące stały pod znakiem nieznacznej poprawy nastrojów w tamtej części Europy. We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii wartość indeksu optymizmu wyniosła odpowiednio 36 proc., 40 proc. i 43 proc., co oznacza niewielki wzrost w stosunku do wyników z poprzedniego kwartału. O 3 p.p. wzrósł tez optymizm na rynku pracy we Francji, której mieszkańcy są tylko nieco bardziej optymistyczni niż Hiszpanie (44 proc.).

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez PageGroup w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. W drugim kwartale 2016 roku w sondażu wzięło udział ponad 15,6 tys. respondentów, z kolei w trzecim kwartale o dwa tysiące więcej, w tym każdorazowo ok. 660 ankietowanych z Polski. Wyniki badania są ogłaszane co kwartał.

(red/ źr. PageGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.