Konto pracodawcy


Sytuacja na rynku pracy coraz gorsza dla pracodawców

Trzeci kwartał 2016 roku potwierdził wcześniej widoczne na rynku pracy tendencje. Rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Ogłoszeń przybywa. Ich liczba w stosunku do trzeciego kwartału 2015 roku zwiększyła się o 79 proc. To jeszcze większy wzrost niż w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Kolejnym argumentem, przemawiającym za rynkiem pracownika jest systematycznie spadający poziom bezrobocia. Na koniec sierpnia wyniosło ono 8,5 proc. Dodatkowo popyt na pracowników na naszym rynku nie słabnie. W ostatnim kwartale tego roku pracodawcy będą częściej decydować się na zwiększenie zatrudnienia niż redukcję personelu – wynika z analizy ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl.
Podobnie jak w drugim kwartale tego roku, województwo dolnośląskie zanotowało największy wzrost liczby ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu Praca.pl – aż o 193 proc. Zaskakująco dobre wyniki są w województwie lubuskim. Tam liczba ofert pracy zwiększyła się o 127 proc. Na trzecim miejscu, pod względem wzrostu liczby ofert pracy, jest województwo małopolskie, które odnotowało dwukrotny wzrost. Poniżej wykaz wszystkich województw:
Dolnośląskie 193%
Kujawsko-pomorskie 94%
Lubelskie 22%
Lubuskie 127%
Łódzkie    54%
Małopolskie 101%
Mazowieckie 27%
Opolskie 99%
Podkarpackie 14%
Podlaskie 29%
Pomorskie 75%
Śląskie    84%
Świętokrzyskie 43%
Warmińsko-mazurskie 42%
Wielkopolskie 68%
Zachodniopomorskie 43%

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w III kwartale 2016r. w porównaniu z III kwartałem 2015r. Porównując liczbę ofert pracy na portalu Praca.pl z trzeciego kwartału 2016 roku do ofert z analogicznego okresu w 2015 roku obserwujemy również, że zmienił się układ sił. Do tej pory najwięcej ogłoszeń pochodziło z Warszawy. W tym kwartale Wrocław i Kraków przesunęły stolicę na trzecie miejsce. Najniższym poziomem bezrobocia pod koniec sierpnia mogło pochwalić się województwo wielkopolskie – 5,2 proc. Na podium znalazły się też województwa: śląskie (6,8 proc.) i małopolskie (6,9 proc.). Poza podium, ale również w dobrej sytuacji są Pomorskie i Dolnośląskie, z bezrobociem na poziomie 7,5 proc.
Pracodawcy szukali najczęściej pracowników ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego. W porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku, w trzecim kwartale tego roku liczba ofert pracy na to stanowisko wzrosła ponad sześciokrotnie. Związane jest to z szybkim rozwojem firm międzynarodowych, szczególnie z obszaru usług wspólnych oraz sektora BPO (outsourcing procesów biznesowych). Podobnie jak w poprzednich kwartałach duża część ogłoszeń skierowana była do księgowych oraz osób zajmujących się sprzedażą i obsługą klienta. Najczęściej poszukiwani pracownicy: pracownik ds. telefonicznej obsługi klienta obcojęzycznego, księgowy, pracownik produkcyjny, doradca klienta, pracownik działu HR.
Obszary zawodowe, w których pracodawcy zamieszczają najwięcej ogłoszeń to sprzedaż, praca fizyczna, księgowość oraz informatyka. W niektórych obszarach zawodowych, są znaczne wzrosty liczby ogłoszeń, co wynika z trudności w zapełnieniu wakatów. Najmniej ogłoszeń o pracę jest w sektorach organizacji pozarządowych i wolontariatu oraz architektury.
Jakie zawody cieszą się największą popularnością?
Analiza aplikacji, podobnie jak w drugim kwartale wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta. Z tego obszaru pochodzi aż 38% wszystkich aplikacji.
Analiza odsłon ofert pracy pokazuje, że kandydaci najczęściej interesują się następującymi stanowiskami: sprzedawca, przedstawiciel handlowy, pracownik biurowy, kierowca
pracownik produkcyjny.
Języki obce to podstawa
Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego wzrosła, w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku, aż o 135 proc. Najwięcej jest ofert na stanowiska wymagające znajomości języka angielskiego i niemieckiego. Również osoby znające język czeski, francuski i włoski nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy. Najpopularniejsze języki, których znajomość jest poszukiwana przez pracodawców: angielski 46 proc, niemiecki 21 proc., czeski 14 proc., francuski 8 proc., włoski 4 proc.

Podsumowanie specjalistów Praca.pl
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia mówi, że 15 proc. polskich przedsiębiorstw planuje w czwartym kwartale 2016 roku zwiększyć liczbę pracowników. Kolejne 75 proc. zamierza utrzymać ją na dotychczasowym poziomie, a jedynie 7 proc. firm będzie likwidować etaty.  Dla produkcji przemysłowej prognoza netto zatrudnienia w IV kwartale 2016 r. wynosi +19 proc., co oznacza zdecydowanie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy w tym sektorze. W porównaniu do poprzedniego kwartału wynik pozostaje na zbliżonym poziomie, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł zauważalnie, aż o 9 punktów procentowych. To kolejny argument przemawiający za poprawiającą się sytuacją na rynku pracy.
Który sektor najsilniej odczuwa zmiany na rynku pracy?
Podobnie, jak w drugim kwartale tego roku, branża IT boryka się z trudnościami w zatrudnieniu specjalistów. Brakuje też specjalistów do spraw zarządzania bazami danych. Coraz częściej pojawia się zapotrzebowanie na nowe specjalistyczne stanowiska z pogranicza obszaru IT, nowych technologii czy marketingu. Warto skierować swoją uwagę na wymagania na stanowiskach takich jak Projektant UI/UX czy specjalista ds. marketing automation i zweryfikować swoje kompetencje w tym zakresie.  Zapotrzebowanie na specjalistów z takich dziedzin obecnie jest w fazie wzrostu. Warto więc rozważyć informatykę jako kierunek studiów lub pomysł na przebranżowienie się. Prognozujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze baz danych i programowania będzie się utrzymywać przez dłuższy czas – podkreśla Tomasz Kozioł-Milanowicz, project manager w Praca.pl.
Dane z rynku pracy przekonują, że teraz jest dobry czas zarówno na szukanie, jak i zmianę pracy. W szczególnie dobrej sytuacji są specjaliści, z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Najwięcej propozycji znajdą dla siebie pracujący w obszarze sprzedaż i obsługa klienta. Znacznie wzrasta też liczba ofert w kadrach oraz informatyce i programowaniu.

(źr. Praca.pl)

kobiety w logistyce
Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!
O zmianach i najnowszych trendach na rynku logistycznym rozmawiamy z Martą Tęsiorowską z Prologis
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Skocz po whisky - czyli o czym wiedziec powinien importer alkoholi?
Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim pupilem?
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
Podsumowanie kontroli PIP 2020 w transporcie i zapowiedź kolejnych!
Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT!
Brexit – przewoźniku o czym wiedzieć powinieneś?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Bez zmiany polskiego prawa koszty przewoźników zwiększą się nawet o 100%!?
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Firmy kurierskie napędzają popyt na powierzchnie magazynowe
21. Oddział PEKAES w Kaliszu rozpoczął prace
Wyścig z czasem – Hillebrand dostarczył w ciągu kilku dni 160 ton wina i 940 mln ...
Logistyczne wyzwania w recykling baterii dla motoryzacji
LPP przyspiesza wdrożenie RFID
CEVA Logistics dołącza do United Airlines Eco-Skies Alliance
RTV EURO AGD wdraża aplikacją mobilną w dostawach produktów
Dachser podsumował wyniki za 2020
VOX w SEGRO Logistics Park Poznań
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC