Dodaj ogłoszenie o pracy


Polska w czołówce najbardziej atrakcyjnych krajów pod względem inwestycyjnym

Według 14. edycji raportu firmy doradczej Ernst & Young, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej i liczby bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz 5. miejsce w Europie pod kątem najbardziej atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych, za Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią. To nie tylko zasługa atrakcyjnej lokalizacji, dużego wewnętrznego rynku i stabilnej gospodarki, ale przede wszystkim stosunkowo jeszcze niskich kosztów pracy i dostępność specjalistów.

Zgodnie z danymi z raportu EY, w ubiegłym roku w Polsce powstało 211 projektów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych, w których zatrudnienie znalazło niemal 20 tys. osób. - Nasz kraj jest nie tylko liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej, co udowadniają od lat dane z raportu EY, ale wyrastamy na jedną z ważniejszych lokalizacji inwestycji w Europie. Potwierdzają to twarde dane, ale i zbadane przez nas nastawienie inwestorów. Polska znalazła się bowiem na 5. miejscu w Europie pod kątem najbardziej atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych, za Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią – twierdzi Paweł Tynel, partner EY i lider Grupy Zarządzania Innowacjami w EY.
Choć na globalnym rynku inwestycji Europa zmaga się z silną konkurencją ze strony innych regionów świata, takich jak Chiny, Brazylia czy Afryka, potencjał Polski oceniany jest przez międzynarodowych ekspertów nadal bardzo wysoko. Od lat bowiem głównym parametrem inwestowania w naszym kraju jest przede wszystkim stabilność i jakość kadr, a dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie i informatycy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami przez firmy zarówno z Europy, jak też Ameryki Północnej i Azji. Nie tylko odznaczają się poszukiwanymi na międzynarodowych rynkach kwalifikacjami, ale również biegle posługują się językami obcymi. Ponadto, coraz więcej młodych Polaków podejmuje studia techniczne, co zaspokaja potrzeby inwestorów.

- Zagraniczne koncerny, chcąc wykorzystać  potencjał polskich kadr do rozwoju własnych biznesów, coraz chętniej otwierają w Polsce nowe inwestycje, w tym centra usług wspólnych, które obsługują znajdujące się na całym świecie podmioty należące do danej grupy kapitałowej. Tym, co również przyciąga inwestorów do naszego kraju, są relatywnie niskie koszty pracy - twierdzi Anna Kowalczyk, Finance & SSC Division Manager w Relyon Recruitment & IT Services.

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, koszty pracy w naszym kraju nie tylko należą do najniższych w Europie, ale również  tempo ich wzrostu jest wolniejsze niż w innych państwach, w tym m.in. w Bułgarii i Rumunii. Chociaż zagraniczni inwestorzy znają potencjał polskiego rynku pracy, mają coraz większe problemy z dotarciem do kandydatów do pracy. W związku z dynamicznymi zmianami technologicznymi i  rozwojem licznych centrów usług dla biznesu, już dziś niedobór chociażby specjalistów IT w naszym kraju sięga ponad 50 tys. osób, a deficyt rośnie co roku o kolejne 3-5 proc. Również w przypadku innych branż, zwłaszcza tych odznaczających się wysokim poziomem specjalizacji, rekrutacja pracowników posiadających pożądane kwalifikacje może być problematyczna.
To jednak, jak się okazuje nie zniechęca zagranicznych inwestorów do lokowania swoich biznesów w Polsce.

(red/źr. Reylon Recruitment)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.